Zmiana dawkowania herbicydu w warzywach korzeniowych

Autor: www.sadyogrody.pl 21 lipca 2016 09:15

Zmiana dawkowania herbicydu w warzywach korzeniowych W uprawach marchwi oraz selera środek ten można stosować w zalecanej dawce 2-3 l/ha,/ fot. shutterstock.com

W nowej rejestracji herbicydu Racer 250 EC uwzględniono maksymalne dawki dla jednorazowego zastosowania. Preparat ten jest przeznaczony do zwalczania jednorocznych chwastów jednoliściennych i dwuliściennych w uprawie marchwi, pietruszki, selera, pasternaku, a także w ziemniakach i roślinach rolniczych.

Herbicyd ten jako substancję czynną zawiera flurochloridon (grupy pochodnych pyrolidonu) i dostępny jest w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej.

W uprawach marchwi i pietruszki oraz selera środek ten można stosować w zalecanej dawce 2-3 l/ha, zaś maksymalna wynosi 3 l/ha. W przypadku marchwi i pietruszki oprysk należy wykonać do 5 dni po siewie, natomiast selera - do 3 dni po posadzeniu roślin. Na plantacjach pasternaku maksymalna i jednocześnie zalecana dawka wynosi 2 l/ha. Zabieg opryskiwania należy wykonać do 5 dni po siewie.

W przypadku ziemniaków herbicyd ten należy stosować nie później niż 10 dni po posadzeniu bulw, po uprzednim zabronowaniu pola. Natomiast w uprawie ziemniaków wczesnych podkiełkowanych środek można stosować do 3-5 dni po posadzeniu i uprzednim obredleniu oraz zbronowaniu pola. Zalecana dawka wynosi 2 l/ha, zaś maksymalna 3 l/ha.

Racer 250 EC jest selektywnym preparatem doglebowym działającym na chwasty głównie w okresie ich kiełkowania, mniejszą skuteczność wykazuje po wschodach. Pobierany jest przez korzenie i liścienie kiełkujących chwastów.

Chwasty wrażliwe to dymnica pospolita, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, komosa biała, kurzyślad polny, łobody, mak polny, miotła zbożowa, maruna bezwonna, psianka czarna, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, rumianek pospolity, samosiewy rzepaku, szarłat szorstki, tasznik pospolity, tobołki polne, wiechlina roczna, żółtlica drobnokwiatowa.

Z kolei chwasty wykazujące średnią podatność to fiołek polny, chwastnica jednostronna, gorczyca polna, palusznik krwawy, przytulia czepna, rumian polny, rzodkiew świrzepa, szczyr roczny, włośnica sina, włośnica zielona, wyczyniec polny. Na działanie herbicydu odporna jest marchew zwyczajna, ostrożeń polny, perz właściwy oraz powój polny.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM