Zbliża się termin zimowego szczepienia "w ręku"

Autor: Krystyna Zagórska, www.sadyogrody.pl 06 lutego 2015 09:57

 Zbliża się termin zimowego szczepienia "w ręku" Zdjęcie wykonane w szkółce INSAD-Prusy

Szczepienie zimowe "w ręku" odgrywa w szkółkarstwie bardzo ważną rolę. Metoda ta  umożliwia wyprodukowanie dobrze wyrośniętych drzewek owocowych w ciągu jednego sezonu. Szczepienie stosuje się przede wszystkim przy produkcji drzewek dwuletnich z jednoroczną koronką tzw. knip-boom.

Drzewka owocowe najczęściej szczepi się pod koniec zimy - luty, początek marca. Dokładny termin rozpoczęcia i zakończenia szczepienia zależy od asortymentu i wielkości produkcji. Na dużą skalę szczepienie "w ręku" wykonuje się w gospodarstwach szkółkarskich, które dysponują specjalnymi pomieszczeniami zarówno do wykonania tego zabiegu, jak i do przechowania szczepów. Metoda ta jest kosztowna, gdyż do szczepienia wykorzystuje się najwyższej jakości podkładki oraz zrazy z 2-3 oczkami.

Zrazy do zimowego szczepienia należy pobierać w pierwszych miesiącach zimy (przed nadejściem mrozów), z matecznych sadów zraźnikowych. Materiał ten powinien być czysty odmianowo oraz wolny od chorób i szkodników. Na zrazy przeznacza się pędy jednoroczne z dobrze naświetlonych partii koron drzew. Natomiast podkładki przeznaczone do szczepienia odbiera się z matecznika w drugiej połowie października i w listopadzie. Podkładki powinny być wysokiej jakości z dobrze rozwiniętym systemem korzeniowym, o średnicy 8-10 mm. Do czasu rozpoczęcia szczepienia zrazy i podkładki należy zabezpieczyć w lekko wilgotnym torfie lub trocinach i przechowywać w chłodni w temperaturze od 0 st.C do 2 st.C.  

Znanych jest kilka sposobów szczepienia, ale w praktyce wykonuje się przede wszystkim szczepienie "przez stosowanie". Metoda ta ma zastosowanie wówczas, gdy zraz i podkładka mają jednakową grubość. Podkładkę i zraz ścina się ukośnie, pod ostrym kątem (długość nacięcia min. 3 cm). Przy szczepieniu ważne jest, aby oba komponenty były dokładnie dopasowane. Modyfikacją tej metody szczepienia jest "stosowanie z nacięciem". Nacięcia powinny znajdować się na podkładce nieco powyżej środka płaszczyzny cięcia, a na zrazie nieco poniżej. W ten sposób zwiększa się płaszczyzna połączenia zraza z podkładką, co powoduje lepsze zrastanie się obu komponentów. Miejsce szczepienia ściśle owija się paskiem foliowym, a końcowy fragment zraza zanurza się wosku.

Szczepy należy opryskać roztworem fungicydu Topsin M 500 SC, a następnie poddać 2-3 tygodniowemu zabiegowi kallusowania w temperaturze 12-15 st.C (do momentu pękania pąków i  wzrostu korzeni). Następnie zaszczepione podkładki należy przechowywać w chłodni w temperaturze od 0 st.C do 4 st.C do czasu ich sadzenia wczesną wiosną (kwiecień). Szczepy przy optymalnych warunkach wzrostu szybko przyjmują się w szkółce.

Produkowanie dwuletnich drzewek jabłoni typu knip-boom metodą - z okulizacji wymaga trzyletniego cyklu szkółkarskiego, w związku z tym ich produkcja jest droższa. Szczepienie zimowe "w ręku" skraca cykl produkcji do dwóch lat, a tym samym obniża koszty. Wykonywanie szczepienia zimą powoduje zmniejszenie ilości pracy w trakcie okulizacji letniej. Ponadto zapewnia wykwalifikowanym pracownikom całoroczne zatrudnienie w szkółce.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM