Zastój w branży maszynowej. Producenci czekają na fundusze unijne

Autor: www.strefaagro.pl/www.sadyogrody.pl 13 lipca 2016 12:07

Zastój w branży maszynowej. Producenci czekają na fundusze unijne W I półroczu 2016 zarejestrowano o o 3313 szt. mniej niż w pierszym półroczy 2015 / fot. Fotolia

Polska Izba Gospodarcza Maszyn i Urządzeń Rolniczych przestawiła wyniki sprzedaży ciągników w czerwcu. Spadki w porównaniu z tym samym okresem w ubiegłym roku są ogromne - informuje strefaagro.pl.

Jak mówi Huber Seliwiak z PIGMiUR, w I półroczu 2016 zarejestrowano o o 3313 szt. mniej niż w pierszym półroczy 2015 (oznacza to spadek o 42 proc.)

Z czego to wynika? Hubert Seliwiak tłumaczy, że branża w pewien sposób była przygotowana na słabszy rok, bo firmy wiedzą nie od dziś, że zakup maszyn w dużej mierze zależny jest od funduszy unijnych. Obecnie mamy do czynienia z sytuacją, gdzie rolnicy poskładali wnioski i czekają na ich rozpatrzenie. Ta sytuacja niepewności, oczekiwania na decyzję, czy pieniądze zostaną przyznane  jest właśnie niekorzystna.

Powody przestoju na rynku nowych maszyn rolniczych są dwa. Według eksperta, wszelkie zakupy są wstrzymywane do czasu rozpatrzenia wniosków. Seliwiak przewiduje, że taki scenariusz będzie trwał przez cały 2016 roku i pierwszy kwartał 2017 roku. Być może w marcu 2017 roku, gdy do rolników trafią pierwsze dotacje, koniunktura zacznie się poprawiać.

Więcej w strefieagro.pl. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM