Zarejestrowano pierwszy polski środek zawierający 1-MCP

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 27 lipca 2015 13:57

Zarejestrowano pierwszy polski środek zawierający 1-MCP Jabłka przeznaczone do przechowywania/ fot. shutterstock.com

Produkt FruitSmart 3,3 VP zawierający 1-metylocyklopropen (1-MCP) jest przeznaczony do pozbiorczego traktowania jabłek kierowanych do długiego przechowywania. Preparat zarejestrowano w lipcu br.

Środek ten należy do grupy regulatorów wzrostu. Jako substancję czynną zawiera 1-metylocyklopropen (substancję z grupy pochodnych cyklopropenu) – 33 g/kg (3,3 proc.). Dostępny jest w postaci proszku zawartego w wodnorozpuszczalnych saszetkach. Substancja czynna po zmieszaniu z wodą zostaje uwolniona i przedostaje się do tkanek jabłka.

Zastosowanie tego preparatu umożliwia utrzymanie wysokiej jędrności jabłek, opóźnianie procesów ich przejrzewania, a także ograniczenie występowania oparzelizny powierzchniowej w chłodni zwykłej, bądź w KA. Środek ten wpływa również na wyhamowanie produkcji etylenu w owocach, a także wszelkich procesów zachodzących pod wpływem etylenu znajdującego się w otoczeniu.

Jabłka kierowane do długiego przechowywania powinny być zebrane w optymalnej fazie dojrzałości. Zabieg należy wykonać w ciągu 7 dni od zbioru owoców przechowywane w chłodni w temperaturze poniżej 10 st. C, bądź w ciągu 3 dni w przypadku temperatury powyżej 10 st. C.

Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania wynosi 0,037 - 0,068 g/m3, zaś maksymalna 0,068 g/m3. Na partię przechowywanych jabłek można wykonać maksymalnie 1 zabieg opryskiwania.

Dystrybutorem tego preparatu jest firma Innvigio – nowy polski producent środków ochrony roślin.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM