Zarejestrowano pierwszy insektycyd do ochrony przed Drosophila suzukii

Autor: www.sadyogrody.pl 16 czerwca 2015 09:32

Zarejestrowano pierwszy insektycyd do ochrony przed Drosophila suzukii fot. EPPO

Muszka plamoskrzydła (Drospophila suzuki) w ubiegłym roku została po raz pierwszy wykrywa na plantacjach roślin jagodowych w Polsce. Z początkiem czerwca firma Dow AgroSciences uzyskała rejestrację insektycydu SpinTor 240 SC do zwalczania tego szkodnika.

Preparat znany jest już na krajowym runku. Stosowany jest w ochronie warzyw, tj. ziemniak, kapusta gł. biała, kalafior, brokuł, cebula, por, oraz w uprawie pomidorów i ogórków pod osłonami. Przeznaczony jest również do zwalczania szkodników na plantacjach roślin jagodowych – truskawki, borówki wysokiej, agrestu, malin, jeżyn, żurawiny oraz porzeczki czarnej, czerwonej i białej.

Środek ten jako substancję czynną zawiera spinosad: spinozyn A, spinozyn D (substancję z grupy makrocyklicznych laktonów) w ilości 240 g/l (22,72 proc.). SpinTor 240 SC jest otrzymywany w wyniku fermentacji bakterii Saccharopolyspora spinosa. Substancja biologicznie czynna działa na komórki nerwowe szkodnika, powodując paraliż, a po kilku godzinach ich śmierć.

SpinTor 240 SC dostępny jest w sprzedaży w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do sporządzania zawiesiny wodnej. Działa na roślinie powierzchniowo i wgłębnie, z czego działanie wgłębne dotyczy wyłącznie młodych liści.

Preparat zgodnie z etykietą w uprawie roślin jagodowych (oprócz muszki plamoskrzydłej) zwalcza również wciornastka różówka, zwójki bukóweczki , zwójki siatkóweczki oraz zwójki różóweczki.

Przy zwalczaniu muszki plamoskrzydłej (D. suzuki) zabieg należy wykonać, gdy pojawią się postacie dorosłe i pierwsze larwy, bądź po zauważeniu pierwszych uszkodzeń. Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania to 0,32-0,4 l/ha, zaś maksymalna – 0,4 l/ha. Wyższą dawkę można zastosować w przypadku dużej liczebności szkodnika.

W sezonie można wykonać maksymalnie dwa zabiegi, przy czym należy zachować co najmniej 10 dniowy przerwy pomiędzy drugim opryskiem. Okres karencji dla roślin jagodowych wynosi 3 dni.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM