Zarejestrowano nowy produkt do zwalczania parcha jabłoni i gruszy

Autor: sadyogrody.pl 21 stycznia 2015 12:52

Zarejestrowano nowy produkt do zwalczania parcha jabłoni i gruszy fot. shutterstock.com

Firma BASF zarejestrowała nowy fungicyd - Faban 500 SC - do ochrony jabłoni i gruszy przed parchem.

Faban zawiera dwie substancje aktywne: ditianon oraz pyrimetanil (250 g/l pirymetanil, 250 g/l ditianon). Obydwie substancje aktywne w wyniku specyficznego procesu syntezy połączone zostały w strukturę kokryształu, dzięki czemu możliwe jest między innymi ograniczenie lotności pirymetanilu zwłaszcza w temperaturze powyżej 17 st.C.

Po naniesieniu na powierzchnię liści lub owoców kokryształy zaczynają powolny, stopniowy proces rozpuszczania się w wodzie skraplającej się na liściu lub pochodzącej z opadów atmosferycznych. Uwalniający się ditianon tworzy warstwę ochronną na liściu, a pirymetanil wnika w wierzchnie warstwy tkanek.

Produkt w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą, ma postać płynnej, gęstej zawiesiny o ciemnozielonym kolorze.

Środek należy stosować zapobiegawczo od fazy pękania pąka (widoczne zielone końce liściowe osłaniające kwiaty) do pełni fazy rozwoju owoców (owoc osiąga 70 proc. typowej wielkości). Maksymalna ilość zabiegów powinna wynieść do czterech w sezonie w dawce 1,2 l/ha, a minimalny odstęp pomiędzy zabiegami powinien wynosić 8 dni.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM