Zaraza ziemniaka - poważne zagrożenie dla upraw

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 10 czerwca 2015 11:34

Zaraza ziemniaka - poważne zagrożenie dla upraw www.shutterstock.com

Zaraza ziemniaka należy do najgroźniejszych chorób występujących w uprawie tego warzywa. Sprawcą tej choroby jest grzyb Phytophthora infestans, który powoduje znaczne straty plonu. Ochronę chemiczną należy rozpocząć na podstawie aktywnych komunikatów, powiadamiających o zagrożeniu tą chorobą.

Pierwotnym źródłem zakażenia są resztki zainfekowanych roślin pozostawione w polu, a także niekwalifikowany materiał nasadzeniowy. Natomiast wtórne źródło infekcji stanowią porażone rośliny, znajdujące się w bliskim sąsiedztwie plantacji.

Zaraza ziemniaka rozprzestrzenia się podczas wilgotnej pogody i niezbyt wysokiej temperatury (12-15 st. C). Przy ciepłej i słonecznej rozwój choroby zostaje zahamowany, ale grzyb P. infestans nadal stanowi zagrożenie. Przy zmianie pogody choroba ta ponownie zaczyna się rozprzestrzeniać na plantacji. Pierwsze objawy porażenia obserwuje się zwykle z początkiem czerwca.

Symptomy zarazy widoczne są na liściach i łodygach w postaci oliwkowo-zielonych plam. W miarę rozwoju choroby plamy powiększają się i zmieniają barwę na brązową z biało-szarą obwódką. Objawy na łodygach pojawiają się niekiedy równocześnie z występującymi na liściach. Są to dłuższe, jasnobrązowe plamy, które powiększają się przybierając barwę ciemnobrązową do czarnej. W miejscu plam porażone części rośliny łamią się i wkrótce ulegają gniciu.

Porażone łodygi są źródłem silnego zarodnikowania, które zwiększa ryzyko porażenia bulw. Objawy na bulwach pojawiają się już w trakcie zbioru bądź są widoczne dopiero podczas przechowywania. Barwa miąższu zainfekowanych ziemniaków staje się brunatna. Po przecięciu bulwy można zaobserwować rozmyte nacieki.

W celu ochrony plantacji ziemniaka przed zarazą zaleca się wysadzanie zdrowych sadzeniaków odmian o wyższej odporności na Phytophthora infestans. Dobre wyniki w walce z tą chorobą przynosi sadzenie podkiełkowanych lub pobudzonych sadzeniaków przesuwające wegetację roślin na wcześniejszy termin.

Przy wyborze preparatu należy wziąć pod uwagę fazę rozwojową rośliny, warunki klimatyczne, jak również sposób działania danego środka. Pierwszy zabieg chemiczny powinien być wykonany zapobiegawczo, przed zakażeniem ziemniaków. W tym celu można zastosować preparat o działaniu systemicznym, m.in. Planet 72 WP, Ridomil Gold MZ lub Arastar Dou 480 SC.

Drugi oprysk warto wykonać po około 10-14 dniach od pierwszego stosując środki o działaniu wgłębnym, tj. Acrobat MZ 69 WP, Curzate M 72,5 WP, bądź preparaty kontaktowym – Altima 500 SC, Antracol 70 WG, Dithane Neo Tec 75 WG, Rywal 72 WP. Dodatkowe zabiegi chemiczne należy wykonać w przypadku wystąpienia sprzyjających warunkach do rozwoju choroby.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM