Zaraza i alternarioza – intensywna ochrony upraw ziemniaczanych

$data.author.description Autor: Farmer.pl 16 czerwca 2016 09:57

Zaraza i alternarioza – intensywna ochrony upraw ziemniaczanych

Praktycznie we wszystkich województwach PIORIN opublikował komunikaty dotyczące zagrożenia ze strony dwóch najpoważniejszych chorób ziemniaka – zarazy oraz alternariozy. Nadszedł zatem czas intensywnej ochrony ziemniaków - informuje farmer.pl.

Obecne warunki, a więc niewielka ilość opadów, lub opady w postaci krótkotrwałych deszczy i okres wyższych temperatur (powyżej 25 st. C) to z kolei dogodne warunki dla rozwoju alternariozy. Podobnie jak w przypadku zarazy pierwsze zabiegi przy użyciu chemicznych środków ochrony roślin wykonuje się raczej zapobiegawczo, ostatecznie w momencie pojawienia się pierwszych objawów choroby na dolnych liściach (zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się 2 tyg. wcześniej niż objawy zarazy).

Warunki dla rozwoju obu chorób były bądź są sprzyjające należy zatem przystąpić do intensywnej ochrony plantacji. Do walki z tymi chorobami można używać tych samych fungicydów, choć część z nich wykazuje lepsze działanie na zarazę, a słabsze na alternariozę i odwrotnie.

Gdy dobrze zdiagnozowaliśmy z jaką chorobą mamy do czynienia lub przewidujemy (na podstawie przebiegu pogody), która z chorób będzie dominować na plantacji można zdecydować się na fungicydy zarejestrowane tylko na zarazę lub tylko na alternariozę. Przykładowo znana wszystkim substancja czynna azoksystobina (np. Amistar 250 SC) polecana jest do zwalczania alternariozy, nie ma jej natomiast na liście preparatów do zwalczania zarazy. Wśród zarejestrowanych preparatów w ziemniakach można także wydzielić środki typowo działające na zarazę np. Revus 250 SC, (mandipropamid), Infinito 687,5 SC (chlorowodorek propamokarbu, fluopikolid) i wiele innych.

Więcej na www.farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM