Zagrożenie oparzelizną przed sezonem przechowalniczym

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 14 października 2016 16:03

Zagrożenie oparzelizną przed sezonem przechowalniczym Eksperci przestrzegają, że upalny i suchy początek września zwiększył ryzyko wystąpienia oparzelizny/ fot. shutterstock.com

Problemem ubiegłego sezonu przechowalniczego niewątpliwie była oparzelizna. Trudne warunki pogodowe sprzyjały wzmożonemu występowaniu tej choroby na jabłkach. Tegoroczny upalny początek września może również przyczynić się do powstawania nieregularnych plam na skórce przechowywanych owoców.

W ubiegłym sezonie przechowalniczym wielu sadowników po otwarciu komór stwierdzało nasilone występowanie oparzelizny powierzchniowej. Czy w rozpoczynającym się sezonie producenci jabłek ponownie będą musieli zmierzyć się z bardzo słabą jakością przechowywanych owoców? Na to pytanie nikt nie zna odpowiedzi. Jednak eksperci przestrzegają, że upalny i suchy początek września zwiększył ryzyko wystąpienia oparzelizny.

Oprócz warunków pogodowych jako przyczynę powstawania powierzchniowych uszkodzeń wskazuje się wysokie stężenie azotu i niską zawartość wapnia w owocach. Ponadto zwiększone ryzyko wystąpienia tej choroby powiązane jest z opóźnionym schłodzeniem owoców po zbiorze. Do tego dochodzi nieodpowiednia temperatura przechowywania (wyższa niż zalecana), brak cyrkulacji powietrza oraz zbyt wysoka wilgotność względna.

Jak ograniczyć wielkość strat podczas przechowywania?

Rozwój oparzelizny powierzchniowej można opóźnić poprzez przechowywanie jabłek w nowoczesnych technologiach niskotlenowych oraz pozbiorcze zastosowanie preparatów zawierających 1-MCP. W przypadku sygnalizowanego wysokiego ryzyka wystąpienia oparzelizny warto kontrolować owoce  poprzez przeniesienie pobranej partii do temperatury pokojowej. Jeżeli w przeciągu kilku dni uwidocznią się objawy tej choroby to należy  zakończyć okres przechowywania. 

Sadownicy przed zbiorem jabłek sygnalizowali problem szklistości miąższu pojawiający się u odmian o dużych owocach (głównie 'Gloster'). Występowaniu tej choroby, oprócz upałów w okresie wegetacji, sprzyjają wahania temperatury przed zbiorem jabłek, ale także przenawożenie azotem i niski poziom wapnia. Aby zapobiec stratom, eksperci zalecają opóźnienie schładzania jabłek oraz nieco wyższą temperaturę przechowywania (od zalecanej), co jak wiadomo wiąże się ze skróceniem okresu przechowywania.  

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM