Zagrożenia w uprawach jarmużu - mszyce i mączlik warzywny

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 01 października 2016 19:02

Zagrożenia w uprawach jarmużu - mszyce i mączlik warzywny Na plantacjach w dalszym ciągu mogą pojawiać się kolonie mszycy kapuścianej/ www.pixabay.com

Jarmuż jest typowym warzywem uprawianym na zbiór późno-jesienny i zimowy. W pierwszych dniach września, ciepła pogoda sprzyjała rozwojowi mszyc. Na plantacjach jarmużu na masową skalę pojawiał się również inny szkodnik - mączlik warzywny.

W obecnym sezonie dużym problemem na plantacjach jarmużu był mączlik warzywny. Praktycznie we wszystkich rejonach, gdzie prowadzono uprawy warzyw kapustnych widoczne były śnieżnobiałe muszki.

W uprawach prowadzonych na późniejszy zbiór wciąż można natknąć się na kolonie mszyc, które osłabiają wzrost roślin aż do jesieni, w zależności od warunków pogodowych. Silnie opanowane liście jarmużu są poskręcane, a w miejscu nakłuć pojawiają się odbarwienia. Brak ochrony insektycydowej we wcześniejszym okresie uprawy, skutkuje licznym pojawem tego szkodnika i w konsekwencji spadkiem plonu handlowego. 

W aktualnym programie ochrony do zwalczania mszyc i mączlika warzywnego w uprawach jarmużu dozwolony jest preparat Movento 100 SC (spirotetramat; 0,75 l/ha). Według zaleceń środek ten można stosować dwa razy w sezonie - do fazy osiągnięcia przez roślinę odpowiedniej wielkości do zbioru.

Po zakończonym zbiorze plonu handlowego, warto pamiętać o usunięciu z plantacji resztek roślinnych, co ogranicza występowanie szkodników w kolejnym sezonie. Profilaktycznie wskazana jest również systematyczna ochrona upraw jarmużu  przed chwastami, w tym szczególnie należących do rodziny kapustowatych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM