Zadbaj o monitoring sadów przed owocówką południóweczką

Autor: www.sadyogrody.pl/ZSRP 19 czerwca 2015 10:24

Zadbaj o monitoring sadów przed owocówką południóweczką www.polskiesadownictwo.pl

Owocówka południóweczka (Grapholita molesta Busck) jest organizmem kwarantannowym w Federacji Rosyjskiej. Monitorujmy nasze sady i sprawdźmy występowanie tego szkodnika – apeluje Związek Sadowników RP.

Podstawowymi roślinami żywicielskimi są drzewa owocowe – jabłonie, grusze i śliwy. Owad ten może występować w różnej liczbie pokoleń (3-6). Jaja składane są pojedynczo na górnej, bądź dolnej stronie blaszki liściowej, w zależności od rośliny żywicielskiej. Gąsienica osiąga długość około 12 mm. Posiada barwę różową do jasno czerwonej, z brązową głową i tarczką. Motyle są barwy ciemnoszarej, rozpiętość ich skrzydeł wynosi 10–16 mm.

Wczesną wiosną gąsienice żerują przeważnie na młodych pędach. Mogą występować również w pąkach. Porażone pędy więdną, a następnie zamierają. W okresie letnim gąsienice żerują na owocach, w których drążą korytarze. Na owocach zauważalne są ciemniejsze plamy (smugi) lub pomarszczenia. Takie owoce dojrzewają przedwcześnie i opadają.

Osobniki dorosłe owocówki południóweczki rozprzestrzeniają się jedynie na niewielkie odległości. Mogą być również przenoszone wraz z porażonymi owocami lub roślinami, a także na opakowaniach.

Do wykrywania obecności tego szkodnika należy zastosować pułapki feromonowe. Wykrywanie obecności owocówki opiera się na prowadzeniu oceny wizualnej roślin, przede wszystkim pędów i owoców. Ocenę prowadzi się w celu stwierdzenia objawów wskazujących na zasiedlenie roślin przez różne stadia rozwojowe. Końcowa identyfikacja tego szkodnika powinna być przeprowadzona w warunkach laboratoryjnych z wykorzystaniem mikroskopu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM