Zabiegi pielęgnacyjne w uprawach pod osłonami

Autor: www.sadyogrody.pl 27 kwietnia 2015 10:19

Zabiegi pielęgnacyjne w uprawach pod osłonami www.shutterstock.com

Uprawa pod osłonami wiąże się z wykonywaniem podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, tj. regularne wietrzenie tuneli, nawadnianie, niszczenie chwastów, a także nawożenie. Właściwa „opieka” nad warzywami nie tylko przyspieszy termin zbiorów, ale również pozwoli uzyskać obfitszy i lepszej jakości plon.

Zasadniczym celem wietrzenia upraw jest zarówno obniżenie temperatury, jak i wilgotności powietrza. - Częstotliwość wietrzenia tuneli zależy od panujących warunków pogodowych oraz pory dnia. Konieczna jest regularna obserwacja upraw i sprawdzanie klimatu panującego wewnątrz tunelu. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie przegrzać roślin – zaleca firma Krosagro .

W zależności od uprawy gleba może się różnić parametrami. Przede wszystkim powinna być ciepła, żyzna i średnio wilgotna. Ze względu na intensywność uprawy, grunt pod tunelami foliowymi szybko ubożeje. Dodatkowo wyższa temperatura i wilgotność przyczyniają się do rozwoju niekorzystnych mikroorganizmów. Aby temu zapobiegać, glebę należy odpowiednio nawozić jeszcze przed zimą, aby na wiosnę nadawała się do siewu. Z kolei bezpośrednio przed rozpoczęciem sezonu należy ją przekopać i zastosować nawozy zielone.

Zabiegi nawadniające należy dostosować do rodzaju posiadanego tunelu ogrodniczego. Gleba pod folią bardzo dobrze i długo utrzymuje wilgoć. W konstrukcjach niskich zazwyczaj stosowana jest folia polietylenowa, nieprzepuszczalna dla pary wodnej. Dzięki temu w momencie skraplania woda opada na ziemię ponownie ją zasilając. W takim przypadku rośliny nie wymagają tak częstego podlewania jak w warunkach naturalnych. W przypadku większych upraw lepiej od nawadniania manualnego sprawdzi się indywidualne nawadnianie kropelkowe.

- Konieczność cieniowania warzyw w tunelach zależy od rodzaju prowadzonych upraw. Siatki cieniujące najczęściej są wykorzystywane w szkółkarstwie, czasem w warzywnictwie, ale głownie dotyczy to roślin małych (tak zwanej "młodzieży"), które są podlewane od góry. Wówczas przy dużym nasłonecznieniu istnieje niebezpieczeństwo poparzenia liści – informuje firma Krosagro.

Przed rozłożeniem tunelu ogrodniczego należy usunąć wszystkie chwasty wieloletnie. Również w trakcie sezonu wskazane jest regularne odchwaszczanie upraw. Ogranicza to zapas żywotnych nasion chwastów w glebie, a tym samym późniejsze zwiększone zachwaszczenie. Ponadto z upraw natychmiastowo należy eliminować rośliny porażone chorobami grzybowymi czy pasożytami.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM