Zabiegi ochronne na plantacjach borówki w okresie kwitnienia

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 16 maja 2016 09:46

 Zabiegi ochronne na plantacjach borówki w okresie kwitnienia W trakcie kwitnienia borówki wskazane jest ochrona przeciwko chorobom grzybowym/ fot. shutterstock.com

Na plantacjach borówki wysokiej w trakcie kwitnienia wskazana jest ochrona przeciwko chorobom grzybowym. Odpowiednio wczesne rozpoczęcie zwalczania patogenów umożliwia ograniczenie zabiegów ochronnych w późniejszym okresie, a także uzyskanie wysokiego plonu o dobrej jakości.

Najczęściej występującą chorobą na plantacjach borówki wysokiej jest szara pleśń. Na skutek porażenia wierzchołki młodych pędów wykrzywiają się, a następnie zamierają. Grzyb Botrytis cinerea zakaża również kwiaty doprowadzając do ich zasychania. W późniejszym stadium choroby na zawiązkach owoców i liściach widoczne są brunatne, nekrotyczne przebarwienia. Borówki w trakcie dojrzewania, bądź  w przechowalniach ulegają procesom gnilnym.

Szkodliwość antraknozy dotyczy przede wszystkim dojrzewających owoców. Symptomy tej choroby można zaobserwować na opadłych jagodach w postaci  różowo-łososiowych wycieków zarodników grzyba. Z kolei na pędach borówki niekiedy pojawiają się ciemnobrunatne, bądź ciemniejsze plamy. Antraknoza uznawana jest za drugą pod względem szkodliwości chorobę tego gatunku.

Na niektórych plantacjach borówki wysokiej w okresie kwitnienia należy prowadzić ochronę przeciwko zamieraniu pędów. Grzyb Phomopsis vaccinii wnika do rośliny poprzez pąki kwiatowe, bądź uszkodzenia kory. Choroba ta stanowi największe zagrożenie wiosną, czyli od momentu pękania pąków do końca fazy kwitnienia. Przy dużym nasileniu patogen przyczynia się do powstawania rozległych, srebrzystych nekroz na pędach, co w konsekwencji prowadzi do ich zamierania.

W ochronie borówki wysokiej przed szarą pleśnią dostępne są preparaty, m.in. Switch 62,5 WG i Polyversum WP (rejestracja obu środków obejmuje również antraknozę) oraz Rovral Aquaflo 500 SC i Signum 33 WG. Aby ograniczyć zamieranie pędów - zapobiegawczo, bądź w momencie zaobserwowania pierwszych objawów choroby można zastosować preparat Switch 62,5 WG.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM