Zabiegi na plantacjach MiniKiwi wczesną wiosną

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 25 kwietnia 2018 09:44

Zabiegi na plantacjach MiniKiwi wczesną wiosną Plantacja MiniKiwi przygotowana do wiosny/ fot. dr hab. Piotr Latocha

Wybierając stanowisko pod uprawę aktinidii, należy uwzględnić ukształtowanie terenu, rodzaj gleby oraz poziom wody gruntowej. Niewskazane jest zakładanie uprawy na stanowiskach narażonych na częste występowanie przymrozków wiosennych. Gleby odpowiednio przygotowane, najlepiej klasy I-III(IV), żyzne, zasobne w próchnicę zapewnią dobry wzrost i plonowanie. Na temat pierwszych wiosennych zabiegów na plantacjach MiniKiwi redakcja sadyogrody.pl rozmawia z dr hab. Piotrem Latochą (prof. nadzw. SGGW) z Katedry Ochrony Środowiska SGGW w Warszawie, prezesem Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi.

Dr hab. Piotr Latocha zaznacza, że w okresach letniej suszy, zwłaszcza na glebach lekkich, piaszczystych wzrost aktinidii ostrolistnej ulega zahamowaniu, ale z drugiej strony w przypadku dostępności gleb bardziej zwięzłych rośliny mogą zamierać wskutek zalania korzeni po ulewnych deszczach. Aby zmniejszyć ryzyko podtopień, rzędy, w których sadzimy krzewy można uformować specjalne wały, sadząc rośliny nieco wyżej niż międzyrzędzia, dzięki temu w przypadku wystąpienia nadmiernych opadów, woda nie będzie zalegać w obrębie pni. W ten sposób prowadzi się m.in. towarowe plantacje kiwi za granicą.

Planując uprawę MiniKiwi, przed wykonaniem nasadzeń koniecznie trzeba wykonać analizę chemiczną gleby i ustalić zawartość makro- i mikroskładników oraz odczyn. Optymalny zakres pH gleby przeznaczonej pod plantacje aktinidii mieści się w granicach 5,5-6,5. Rok przed założeniem uprawy, w przypadku gleb o niskiej zawartości próchnicy można wysiać rośliny na zielony nawóz lub dostarczyć obornik i dobrze wymieszać go z glebą. Właściwie przygotowane stanowisko zapewni MiniKiwi odpowiedni dalszy wzrost i rozwój w okresie wegetacji.

Krzewy najlepiej jest sadzić wiosną po 15 maja, gdy minie ryzyko wystąpienia przymrozków wiosennych. Im silniejsza, bardziej wyrośnięta sadzonka (2- 3 letnia), tym aktinidie lepiej się zaaklimatyzują i szybciej wejdą w okres plonowania. W pierwszym roku prowadzenia plantacji, nawożenie mineralne należy prowadzić ostrożnie. Tydzień po posadzeniu roślin można rozważyć doglebowe dostarczenie nawozu wieloskładnikowego (dwa razy w odstępach dwutygodniowych), punktowo wokół sadzonek. W kolejnym roku uprawy, można rozpocząć standardowe nawożenie mineralne, poprzedzone wczesnowiosenną analizą gleby. Dostarczając składniki pokarmowe na podstawie standardowych zaleceń opracowanych przez stacje chemiczne dla roślin jagodowych, nie popełni się większego błędu – tłumaczy dr hab. Latocha.

Pierwsza dawka nawozów azotowych zalecana jest w połowie lub pod koniec kwietnia, w zależności od przebiegu warunków pogodowych. Azot w nadmiernej ilości może niefortunnie przyśpieszyć wegetację i tym samym zwiększyć ryzyko przemarznięć młodych pędów w przypadku wystąpienia przymrozków. Nawozy azotowe należy dostarczać jedynie do końca czerwca/połowy lipca, ponieważ zbyt duże ilości tego pierwiastka pobudzają aktinidie do intensywnego wzrostu i mogą opóźnić wejście roślin w stan spoczynku – dodaje.

I zaznacza, że na podstawie dotychczasowych badań, w przypadku owocującej plantacji MiniKiwi wydaje się, że 5-8 mg czystego azotu/ 100 g gleby jest wystarczające do dobrego wzrostu krzewów i regularnego plonowania. Gdy już rozwiną się liście można też rozważyć wzmacniające nawożenie dolistnie. Przy niewłaściwym pH niektóre składniki pokarmowe (mimo dostępności w glebie), nie zostają pobrane przez roślinę. Na jednej z plantacji MiniKiwi z okolic Grójca, w tym roku będzie wprowadzona fertygacja jako uzupełnienie nawożenia posypowego. Plantator uprawą MiniKiwi zajmuje się już od 7 lat. Mając dobre doświadczenia z fertygacją na plantacji borówki wysokiej zdecydował się na jej wprowadzenie także na aktinidii – mówi.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM