Wzrasta zagrożenie chorobami wirusowymi w uprawach cukinii

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 14 marca 2016 09:24

Wzrasta zagrożenie chorobami wirusowymi w uprawach cukinii Przez ostatnie dwa lata zaobserwowano masowe porażenia upraw cukinii przez wirusy/ fot. shutterstock.com

Przez ostatnie dwa lata notowano zwiększone nasilenie chorób wirusowych w uprawach cukinii. Jedną z przyczyn licznych infekcji było wycofywanie niektórych środków ochrony roślin, m. in. do zwalczania mszyc w uprawach tego warzywa. W IOR-PIB w Poznaniu badano jakie wirusy stanowią największe zagrożenie.

Na owocach cukinii żółtej zaobserwowano zielone nekrotyczne plamy i pierścienie, które doprowadziły do strat sięgających 100 proc. Porażone owoce nie miały żadnej wartości handlowej. W Instytucie Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu, zespół naukowców w składzie dr hab. Natasza Borodynko (prof. nadzw.), Bartosz Czerwonka, dr hab. Beata Hasiów-Jaroszewska, prof. nadzw., prof. dr hab. Henryk Pospieszny, przeprowadził badania w celu identyfikacji wirusów porażających rośliny dyniowate.

Przeprowadzone analizy wykazały, że przyczyną strat był wirus mozaiki arbuza (Watermelon mosaic virus, WMV), wirus żółtej mozaiki cukinii (Zucchini yellow mosaic virus, ZyMV) oraz wirus mozaiki ogórka (Cucumber mosaic virus, CMV). Wirusy te występowały już w naszym kraju, jednak nie w tak dużym nasileniu. Według prognoz pracowników naukowych IOR-PIB w Poznaniu, ograniczenie zwalczania wektorów wirusów doprowadzi do większego zagrożenia upraw chorobami wirusowymi.

Tekst powstał na podstawie materiałów zebranych podczas 56. Sesji Naukowej Instytutu Ochrony Roślin-PIB w Poznaniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM