Wystartował sezon na podróbki ŚOR. Bądź czujny dokonując zakupu!

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 16 kwietnia 2016 10:27

Wystartował sezon na podróbki ŚOR. Bądź czujny dokonując zakupu! Kupujesz ŚOR żądaj dowodu zakupu/ fot. shutterstock.com

Nie tylko wiosna ruszyła w pełni, wystartował także sezon na podróbki ŚOR. Ostrzegamy, by być czujnym przy dokonywaniu zakupu i podpowiadamy na co zwrócić uwagę - czytamy na Farmer.pl

PIORiN ostrzega, że nigdy nie należy kupować środków ochrony roślin, które nie znajdują się w rejestrze MRiRW, jako zarejestrowane do obrotu i stosowania w Polsce, ich opakowania są słabej jakości, nieszczelne, uszkodzone lub preparaty są w opakowaniach zastępczych.

Nie kupujemy ŚOR nie posiadających polskiej etykiety lub zaopatrzonych w etykietę nietrwale przymocowaną do opakowania. Również takich, które nie posiadają daty produkcji lub numeru partii lub informacje te rozmazują się. Taki produkt prawdopodobnie jest fałszywy. W myśl art. 306 kodeksu karnego, kto usuwa, podrabia lub przerabia znaki identyfikacyjne, datę produkcji lub datę przydatności towaru lub urządzenia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Nie należy kupować ŚOR, które sprzedawane są poza zarejestrowanymi punktami obrotu. Czujnym trzeba być dokonując zakupu za pośrednictwem Internetu o odstąpić od niego gdy nie sprzedawca nie podaje pełnych danych, tj.: nazwy firmy/przedsiębiorcy, numeru identyfikacji podatkowej (NIP), siedziby i adresu przedsiębiorcy.

Warto kupować na stronach dystrybutorów, którzy współpracują z firmami chemicznymi, a jeśli wybiera się inny sklep to sprzedawca-podmiot musi posiadać odpowiednie zezwolenie i znajdować się w rejestrze PIORiN i trzeba to sprawdzić. Poza tym licencjonowany sprzedawca ŚOR gwarantuje odbiór opakowań po preparatach.

Kupując ŚOR każdorazowo mamy prawo żądać dowodu zakupu i należy z tego prawa korzystać, bowiem taki dokument jest podstawą późniejszej ewentualnej reklamacji. Możemy oczekiwać od sprzedawcy udzielenia informacji dotyczących zagrożeń związanych ze stosowaniem nabywanych środków oraz informacji dotyczących prawidłowego i bezpiecznego ich stosowania.

Zdecydowanie trzeba być czujnym, gdy cena oferowanego ŚOR jest niska w porównaniu do aktualnie obowiązujących na rynku. Jeśli nie jest się pewnym czy środek jest oryginalny lepiej odstąpić od zakupu. Kupując preparat i nie będąc pewnym jego autentyczności można ją sprawdzić bezpośrednio w firmie chemicznej. Podaje się numer seryjny środka, a ta sprawdza w swojej bazie danych czy taki produkt, o danych numerach wyprodukowała.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM