Wyprodukowano jabłka z minimalną ilością pozostałości pestycydów

Autor: www.sadyogrody.pl 09 grudnia 2015 09:42

Wyprodukowano jabłka z minimalną ilością pozostałości pestycydów Firma Syngenta już drugi rok wdraża system Fruit Quality Contract, którego celem jest ograniczenie pozostałości w jabłkach, tak aby spełniały wyśrubowane wymagania stawiane przez sieci handlowe/ fot. Łukasz Rawa

Firma Syngenta już drugi rok wdraża system Fruit Quality Contract, którego celem jest ograniczenie pozostałości w jabłkach, tak aby spełniały wyśrubowane wymagania stawiane przez sieci handlowe. Przedstawiciele grup producenckich, którzy zdecydowali się testować w swoich gospodarstwach system FQC są zadowoleni z efektów. Wyprodukowali jabłka z minimalną ilością pozostałości pestycydów.

Suma pozostałości w jabłkach wyprodukowanych przez grupy producentów w systemie FQC była niższa od unijnych norm i spełniała wymogi niemieckich supermarketów. Pomimo różnych warunków atmosferycznych dobre wyniki udało się osiągnąć zarówno w 2014 jak i 2015 roku.

W pierwszym roku testowania systemu FQC udział wzięło tylko 6 gospodarstw o powierzchni około 40 hetarów z grupy Rajpol. W 2015 roku na wdrożenie systemu Syngenty zdecydowało się kolejnych 6 grup producentów: Sadco, Roja, Refal, Idealsad, Polsad, Galster (97 gospodarstw) i sady doświadczalne SGGW, co łącznie dało powierzchnię 815 ha.

Jak mówił przedstawiciel grupy Rajpol, efekty które zostały osiągnięte w pierwszych sześciu gospodarstwach były motywatorem do tego, aby wdrożyć system w kolejnych 40. Wykonywanie zabiegów ochrony roślin według wytycznych FQC nie generuje większych kosztów w porównaniu do tradycyjnej ochrony sadów. Jednak aby we wczesnym stadium zauważyć problem w sadzie i odpowiednio zareagować ważna jest regularna kontrola drzew.

Fruit Quality Contract (FQC) ma umożliwić polskim sadownikom uzyskanie nowej jakości owoców, bez pozostałości pestycydów. To z kolei ma otworzyć im furtkę do eksportu jabłek na rynki Europy Zachodniej. Syngenta chce rozszerzyć ten program na inne grupy producenckie, oferując im wsparcie techniczne i fachową wiedzę. W zamian oczekuje od sadowników, którzy będą brali udział w programie FQC, stosowania się do przekazywanych zaleceń, a od całej grupy wdrożenia programu w co najmniej 25 proc. powierzchni swoich sadów.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM