Wypłata dopłat bezpośrednich spowoduje zwiększenie popytu na nawozy?

Autor: PAP - Biznes 09 listopada 2015 10:14

Wypłata dopłat bezpośrednich spowoduje zwiększenie popytu na nawozy? W IV kwartale w kraju powinna nastąpić poprawa popytu na nawozy; fot. shutterstock.com

W czwartym kwartale w kraju powinna nastąpić poprawa popytu na nawozy w związku z rozpoczętymi wypłatami dopłat bezpośrednich dla rolników. Czynnikiem ograniczającym popyt może być wstrzymywanie się rolników ze sprzedażą ziarna - informuje Grupa Azoty w komentarzu do wyników kwartalnych.

"Przewiduje się, iż tegoroczna susza będzie wpływać w nadchodzących miesiącach, na wzrost cen produktów żywnościowych. Według krajowych ekspertów, w najbliższym czasie rynkowe uwarunkowania produkcji rolniczej mogą nieznacznie się poprawić, głównie za sprawą wzrostu cen surowców roślinnych. Analitycy prognozują, że w grudniu 2015 roku ceny żywności osiągną poziom o 1-2 proc. wyższy niż przed rokiem, co również może korzystnie wpłynąć na koniunkturę w rolnictwie w Polsce" - napisano w komunikacie.

Spółka wskazuje, że utrzymuje się zainicjowany na początku października rosnący trend ceny mocznika. Na wzrost ceny wpływ ma zamówienie rządowe z Indii i zatrzymanie instalacji mocznika w Rumunii.

"Ten stan rzeczy może się utrzymać co najmniej w listopadzie" - zapowiada spółka.

Na większości światowych rynków DAP-u (fosforan dwuamonowy) utrzymuje się słabe zapotrzebowanie, co wpływa na ceny produktu.

"Producenci wyprzedzają się w obniżkach celem ulokowania wolumenu z bieżącej produkcji. Sytuacja taka może potrwać do końca roku. Pozytywnym czynnikiem jest niski poziom zapasów DAP w Chinach" - informuje Grupa Azoty.

Rynek produktów OXO kształtowany jest w głównej mierze poprzez ceny propylenu. W czwartym kwartale producenci oczekują dalszych spadków jego cen kwartał do kwartału, co odzwierciedla trendy na rynku ropy i nafty. Zakładana jest stabilizacja na rynku melaminy.

"Większość uczestników rynku jest zdania, że w czwartym kwartale 2015 roku ceny melaminy powinny utrzymać poziom z poprzedniego kwartału, głównie za sprawą dobrze zbilansowanego rynku ze stabilnym w tym okresie popytem" - ocenia firma.

"Poza tym, czwarty kwartał nie jest typowym czasem, kiedy podejmowane są decyzje o znacznych podwyżkach cen produktu, ponieważ w miesiącu grudniu zapotrzebowanie sezonowo spada z powodu Świąt Bożego Narodzenia" - dodaje.

Grupa Azoty zauważa, że spowolnienie gospodarcze powoduje mniejszy popyt na biel tytanową. Przewiduje utrzymanie się tego trendu w czwartym kwartale. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM