Wykryto obecność tarcznika niszczyciela w Polsce

Autor: www.sadyogrody.pl/www.piorin.gov.pl 12 stycznia 2016 10:46

Wykryto obecność tarcznika niszczyciela w Polsce Stwierdzono obecność tarcznika niszczyciela w Polsce/ fot. PIORiN

W Polsce stwierdzono występowanie tarcznika niszczyciela (Quadraspidiotus perniciosus Comstock). Ten groźny szkodnik upraw sadowniczych w wielu krajach uznawany jest za organizm kwarantannowy – informuje PIORiN.

Do tej pory jedyne potwierdzone wykrycia szkodnika w Polsce miały miejsce w latach 1948–1949 w okolicy Wadowic. W wyniku działań kontrolnych, w grudniu 2015 stwierdzono obecność tego gatunku w województwie lubelskim, w dwóch miejscach na terenie powiatu opolskiego. Tarcznik został wykryty w sadach jabłoniowych, na pędach i owocach jabłoni.

Charakterystyczne dla tego gatunku jest występowanie tarczek w dużym zagęszczeniu oraz ich warstwowy układ. Szkodnik żeruje na powierzchni organów roślinnych, w szczególności na częściach zdrewniałych, lecz przy dużej liczebności również liście i owoce. Występowaniu larw i samic towarzyszą fioletowoczerwone obwódki na powierzchni zasiedlonych organów roślinnych. Obwódki te ulegają powiększeniu, a głębsze tkanki ulegają wyraźnemu poczerwienieniu.

W wyniku żerowania tego szkodnika kora często pęka, a w miejscu pęknięć można zaobserwować wycieki gumy. Doprowadza to do pokrycia przestrzeni otaczającej pęknięcia przez ciemnobrązową, galaretowatą powłokę. Bardzo silnie zaatakowane owoce mogą również pękać. Wykrywanie obecności tarcznika niszczyciela opiera się na prowadzeniu oceny wizualnej roślin. Lustracje sadów należy prowadzić w okresie: maj – październik.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM