Wycofanie substancji czynnych ŚOR wpłynie na konkurencyjność polskiego sadownictwa

Autor: www.sadyogrody.pl/Związek Sadowników RP 07 marca 2016 10:53

Wycofanie substancji czynnych ŚOR wpłynie na konkurencyjność polskiego sadownictwa Komisja Europejska chce wycofać z obrotu 77 substancji aktywnych co daje ok. 200 preparatów chemicznych używanych do produkcji rolniczej z czego kilkanaście dotyczy preparatów stosowanych do ochrony upraw sadowniczych/ fot. A.Gwara

W MRiRW odbyło się spotkanie dotyczące kryteriów identyfikujących substancje zaburzające funkcjonowanie układu endokrynnego (tzw. zaburzenia hormonalne). Do debaty zostało zaproszonych wiele organizacji z szeroko rozumianej branży rolniczej m.in. Związek Sadowników  RP oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin, które pilotuje problem.

Czego dotyczy problem? Otóż Komisja Europejska chce wycofać z obrotu 77 substancji aktywnych co daje ok. 200 preparatów chemicznych używanych do produkcji rolniczej z czego kilkanaście dotyczy preparatów stosowanych do ochrony upraw sadowniczych. Takimi preparatami są m.in. captan, czy cała grupa driazoli, czyli substancje z grupy IBE.

Na poziomie gospodarstw sadowniczych w perspektywie proponowanych zmian utrzymanie obecnego poziomu plonowania oraz jakości plonów w sadach będzie niemożliwe. W przypadku intensywnej ochrony zwłaszcza środkami fungicydowymi , największym wyzwaniem jest takie prowadzenie programu, aby większość zabiegów została wykonana w pierwszej części sezonu wegetacyjnego.

Natomiast w drugiej części zabiegi powinny być ograniczane. Pozwala to zmniejszyć niebezpieczeństwo wystąpienie pozostałości substancji czynnych w owcach. Wycofanie wielu proponowanych substancji spowoduje, że w sadach nie będzie możliwe prowadzenie ochrony  w taki sposób, aby zapewniona była odpowiednia rotacja substancji czynnych.

Prostą konsekwencją będzie przekroczenie norm pozostałości oraz odporności na substancje nadmiernie używane. Najtrudniejszą  do zastąpienia substancję z grupy wycofanych będą triazole, które nie mają swoich odpowiedników na rynku. Bardzo dotkliwe mogą być również skutki wycofania substancji captan, która jest w tej chwili niezbędna do zwalczania zarówno chorób grzybowych jak i przechowalniczych. Istotnym problemem będzie także wycofanie substancji glifosat (prep. Rondup). Brak glifosatu spowoduje konieczność zastąpienia ją substancjami selektywnymi, które są znaczne droższe.

Wprowadzenie w życie w takim kształcie rozporządzenia KE spowoduje to, że znacząco podniosą nam się koszty zabiegów związanych z ochroną chemiczną, a co za tym idzie polskie sadownictwo będzie mniej konkurencyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM