Wpływ pH cieczy roboczej a trwałość preparatów zawierających kaptan

Autor: www.sadyogrody.pl/pr 07 kwietnia 2016 10:22

Wpływ pH cieczy roboczej a trwałość preparatów zawierających kaptan pH wody ma związek ze stabilnością substancji aktywnej/ fot. shutterstock.com

Temat zakwaszania wody w przypadku stosowania preparatów zawierających kaptan jest wyolbrzymiany powodując niepotrzebny zamęt w głowie sadownika. Formulacja preparatu Captan 80 WG oferowanego przez firmę Arysta LifeScience w efekcie wieloletnich badań laboratoryjnych jest w pełni dopracowana, dzięki czemu sadownicy mogą być spokojni o jego skuteczność działania – informuje firma.

Captan 80WG jest fungicydem w formie granul aplikowanym na rośliny w postaci zawiesiny wodnej, oznacza to, że sama substancja aktywna nie jest rozpuszczona, dzieje się tak jedynie ze śladową ilością substancji aktywnej. Rozpuszczanie się substancji aktywnej fungicydu, nie jest konieczne do skutecznego działania kontaktowego na roślinie, wystarczy, że tworzy zawiesinę dobrze pokrywającą powierzchnię liścia.

Prawdą jest, że pH wody ma związek ze stabilnością substancji aktywnej. Jednak w tej kwestii kluczowe jest na jaki odsetek tej substancji czynnej ma wpływ i czy faktycznie jest on tak istotny z punktu widzenia stosującego preparat.

W 1000 litrowym zbiorniku opryskiwacza (dawka - 1,9 kg/ha, 500 litrów wody/ha) rozpuszczeniu ulegnie jedynie około 5g/3040g substancji aktywnej. Przy neutralnym odczynie pozostanie ono stabilne. Zakładając wystąpienie ekstremalnego nie występującego w realiach pH 10 rozpadowi
w wyniku hydrolizy może ulec 2,5 grama, które stanowi 0,082 proc., całej substancji aktywnej w roztworze znajdującym się w zbiorniku.

Obrazowo można to opisać, że więcej pozostanie substancji aktywnej na ściankach miarki używanej do dozowania środka niż ulegnie rozpadowi. Dlatego biorąc pod uwagę „wrodzoną” nierozpuszczalność kaptanu w tym przypadku stabilność hydrolityczna nie ma istotnego wpływu na ostateczny rezultat walki z patogenem w praktyce sadowniczej. Zostało to potwierdzone przez blisko 60 lat stosowania kaptanu kiedy kwestia odczynu wody nie stanowiła problemu. W przeciwieństwie do cechy jaką jest odpowiednia formulacja stosowanego preparatu.

Ten parametr ma bardzo duże znaczenie dla ostatecznej skuteczności działania (odpowiednie pokrycie, odporność na zmywanie, optymalna rozpuszczalność, brak pylenia), bezpieczeństwa oraz wygody stosującego. 

Oczywiście świadomość tego jakie parametry posiada woda stosowana przez nas do sporządzania cieczy użytkowej i ochrony sadów jest istotna. Dlatego w ramach dobrej praktyki ochrony polecamy kontrolę tego np. jaki odczyn i twardość ma nasza woda, tak samo jak dla wszystkich innych zabiegów ochrony. Przy stosowaniu preparatu Captan 80WG nie ma potrzeby dodatkowego regulowania odczynu wody. Znacznie więcej pożytku dla skuteczności preparatu Captan 80WG przyniesie dodatek specjalnego adiuwanta dla fungicydów kontaktowych takiego jak Silwet STIK. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM