Wpływ embarga na ceny drzewek owocowych w szkółkach

Autor: Krystyna Zagórska, sadyogrody.pl 02 lutego 2015 11:11

Wpływ embarga na ceny drzewek owocowych w szkółkach fot. shutterstock.com

Ceny materiału szkółkarskiego zależne są od jakości drzewek, gatunku i odmiany. Ponadto istotnym czynnikiem jest sytuacja ekonomiczna gospodarstw zarówno szkółkarskich, jak i sadowniczych. Również duży wpływ na kształtowanie się cen drzewek ma rosyjskie embargo.

W obecnym sezonie średnia cena hurtowa drzewka w stopniu kwalifikowanym zawiera się w przedziale od 7 do 10 zł/szt. Najtańsze są nierozgałęzione okulanty (średnica pnia mniejsza niż 10 mm). Natomiast najwyższą cenę można uzyskać za drzewka dwuletnie z jednoroczną koronką  tzw. knip boom (średnica pnia co najmniej 14 mm). W produkcji można zauważyć także drzewka owocowe o bardzo niskiej jakości, które nie powinny znajdować się w obrocie np. z uszkodzonym systemem korzeniowym, porażone przez choroby i szkodniki. Niektórzy szkółkarze próbują sprzedawać takie drzewka po bardzo niskich cenach, co wpływa niekorzystnie na cały rynek szkółkarski.

Cena materiału szkółkarskiego zależy także od gatunku drzewek, odmiany oraz podkładki. W największych ilościach zawsze sprzedawane są jabłonie. W obecnym sezonie największym zainteresowaniem cieszy się 'Red Jonaprince'. Poszukiwane są także odmiany 'Red Chief', 'Jonagored', 'Golden Delicious', 'Beni Shogun', 'Braeburn', 'Lobo', 'Ligol', 'Cortland' i 'Gloster'. Dobrze sprzedaje się również czerwone sporty 'Gali' - 'Gala Must' i 'Gala Royal', 'Szampion Arno' i 'Szampion Reno2' odmiana 'Idared' oraz jej mutant 'Najdared'. Wyższe ceny można otrzymać za jabłonie szczepione na podkładkach M-9 oraz P-60. Natomiast tańsze są drzewka na podkładkach półkarłowych M-26, P-14, M-7. 

Wśród innych gatunków dużym zainteresowaniem cieszą się drzewka grusz na podkładce Pigwa, przede wszystkim odmiana 'Konferencja'. Najwyższe ceny można otrzymać za czereśnie szczepione na podkładkach Gisela 5 oraz Gisela 6 – około 20 zł/szt. Chętnie kupowane są także czereśnie na podkładce Colt i na czereśni ptasiej. Dobrze sprzedaje się również wiśnie, zwłaszcza odmiana 'Łutówka'. Nieco mniejsze jest zainteresowanie drzewkami śliw, brzoskwiń i moreli. Ceny hurtowe wyżej wymienionych gatunków drzewek jednorocznych kształtują się w przedziale od 8 do 10 zł/szt., natomiast dwuletnie powyżej 12 zł/szt.

Sprzedaż drzewek owocowych mogą prowadzić wyłącznie osoby wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez WIORiN. Do obrotu dopuszcza się materiał szkółkarski kategorii kwalifikowany oraz CAC. Drzewka w stopniu kwalifikowanym są droższe w porównaniu do CAC średnio o 1-1,5 zł/szt.

Ceny materiału szkółkarskiego kształtowane są również przez prawo popytu i podaży. Produkcja drzewek w szkółkach, tak jak zapotrzebowanie sadowników, zmienia się w poszczególnych sezonach. Decydują o tym także warunki pogodowe np. silne mrozy, susze, podtopienia. W sezonie 2014/2015 średnia cena drzewek spadła o około 2 zł/szt. w porównaniu do roku poprzedniego. Wpływ na spadek ceny drzewek ma także embargo. Do Rosji eksportowano większą część krajowej produkcji jabłek. Brak nowych rynków zbytu sprawił, że ceny owoców znacznie spadły.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM