Właściwie przygotowany opryskiwacz – na jakie czynniki zwrócić uwagę?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 02 maja 2016 10:30

Właściwie przygotowany opryskiwacz – na jakie czynniki zwrócić uwagę? Cena przeglądu wykonywanego raz na 3 lat nie przekracza obecnie 120 zł/ fot. shutterstock.com

Aplikacja środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy polowych wydaje się prostą czynnością i tak w rzeczywistości jest pod warunkiem zastosowania się do kilku podstawowych zasad. Niestety nie wszyscy użytkownicy się do nich stosują i stąd wynikają błędy wpływające na późniejszy efekt końcowy – czytamy na Farmer.pl.

Pierwszą rzeczą, bez której nie powinniśmy wyruszać w pole jest zadbanie o aktualny przegląd techniczny opryskiwacza. Jest on wymagany przepisami prawa, a jego spełnienie nie jest kosztowne (cena przeglądu wykonywanego raz na 3 lat nie przekracza obecnie 120 zł) w stosunku do późniejszych ewentualnych sankcji za jego brak.

Oczywiście nie można ograniczać się tylko do przeglądu raz na kilka lat, ale dbać o sprawność maszyny na bieżąco, dokonując kontroli funkcjonowania poszczególnych zespołów maszyny, czystości filtrów zbiornika, poziomu oleju w pompie itp.

Jeśli uporamy się już ze sprawdzeniem opryskiwacza możemy przystąpić do przygotowania cieczy roboczej. Na początek należy zapoznać się z opisem na etykiecie, zamieszczonej na opakowaniu preparatu. Trzeba zwrócić uwagę na takie parametry jak dawka cieczy roboczej na 1 ha, dawka preparatu na 1 ha czy zalecany rozpylacz.

Następnie wybieramy odpowiednią dawkę cieczy roboczej, uwzględniając przy tym aktualne warunki pogodowe oraz charakterystykę upraw, na których chcemy przeprowadzić zabieg. W tym właśnie momencie musimy wybrać zalecany typ i rozmiar rozpylacza (drobnokropliste do fungicydów i insektycydów, średniokropliste dla herbicydów nalistnych a grubokropliste dla preparatów doglebowych), ciśnienie robocze oraz odpowiednią do tego prędkość jazdy w polu.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM