Właściwe nawożenie podstawą efektywnej uprawy truskawek

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 18 czerwca 2015 11:31

Właściwe nawożenie podstawą efektywnej uprawy truskawek www.shutterstock.com

Odpowiednie nawożenie jest jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wielkość i jakości plonu z uprawy truskawki – powiedział dr Zbigniew Jarosz, z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, podczas V Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2015.

- Całościowy harmonogram nawożenia powinien uwzględniać zarówno bieżący skład chemiczny podłoża, jak i wymagania pokarmowe odmiany, a także rodzaj technologii uprawy – mówił dr Zbigniew Jarosz.

W przypadku gruntowej uprawie truskawki podstawą powinno być zawsze dokładne nawożenie doglebowe, na podstawie aktualnych wynikach analizy zasobności gleby. - Wykonując analizę należy zwrócić szczególną uwagę na właściwy dobór metody analitycznej. Tradycyjnie metody wykorzystywane do oceny zasobności gleb, tj. Metoda Egnera-Riehma, bądź Schachtschabela nie do końca sprawdzają się przy nowoczesnej diagnostyce truskawki – mówił prelegent.

- Alternatywą może być analiza gleby tzw. metodą uniwersalną, powszechnie stosowaną w diagnostyce uprawy warzyw – dodał.

Zdaniem eksperta odmiana ‘Honeoye’, która udaje się na glebach lekkich, dość dobrze plonuje bez nawożenia, z kolei ‘Marmolada’ potrzebuje optymalnej wilgotności oraz intensywnego nawożenia fosforowego i potasowego. – Podobnie jest w przypadku odmian powtarzających owocowanie, wymagają one dostarczenia nawozów fosforowych i potasowych – zaznaczył dr Jarosz.

- Nawozy azotowe w formie saletrzanej (NO3) stosuje się w trakcie wegetacji. Inne nawozy dostarczane są przeważnie w postaci nawozów wieloskładnikowych – powiedział prelegent.

- Efektywnym sposobem pogłównego dostarczenia składników pokarmowych jest fertygacja, czyli nawożenie upraw wraz z wodą. Dzięki temu składniki pokarmowe są uzupełniane w szybkim tempie, bezpośrednio do ryzosfery roślin. Truskawka posiada płytki system korzeniowy oraz krótki okres wegetacji, dlatego właściwy poziom składników pokarmowych w podłożu jest bardzo ważny – zaznaczył dr Jarosz.

Jak przyznał ekspert, fertygacja w porównaniu do tradycyjnego nawożenia posypowego, wymaga większych nakładów finansowych na zakup specjalistycznych urządzeń dozujących, m.in. dozowników, filtrów, linii kroplujących, a także wysokiej jakości nawozów.

- Podstawą fertygacji w przypadku gruntowej uprawy truskawek jest właściwy skład pożywki dostosowany do wymagań pokarmowych sadzonki w konkretnej fazie rozwojowej. Również bardzo istotna jest jakość wody o odczynie 5,5–6. Należy prawidłowo dopasować koncentrację dozowanego roztworu pokarmowego (EC pożywki), która decyduje o odpowiednim pobieraniu składników pokarmowych, a także o niektórych parametrach jakości owoców – mówił dr Zbigniew Jarosz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM