Wiosenne zabiegi ochronne w sadach morelowych i brzoskwiniowych

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 16 kwietnia 2016 16:35

Wiosenne zabiegi ochronne w sadach morelowych i brzoskwiniowych Prowadząc ochronę należy zadbać o bezpieczeństwo owadów zapylających./ fot. shutterstock.com

W ochronie brzoskwiń i moreli przed chorobami grzybowymi - brunatna zgnilizna drzew pestkowych, leukostomoza, mączniak prawdziwy – istotną rolę odgrywają zabiegi agrotechniczne, czyli wycinanie porażonych pędów i owoców (tzw. mumii), co ogranicza zagrożenie w kolejnym sezonie wegetacyjnym. Prowadząc ochronę chemiczną w okresie kwitnienia drzew należy zadbać o bezpieczeństwo owadów zapylających.

Brunatną zgniliznę drzew pestkowych wywołują grzyby z rodzaju Monilinia. Wiosenne infekcje doprowadzają do brunatnienia i zamierania kwiatów. Następnie grzyb przerasta do pędów powodując ich obumieranie. Na powierzchni zainfekowanego owocu powstają brunatne, gnilne plamy. Typowym objawem są tzw. mumie (zaschnięte, pomarszczone owoce), które pozostają na drzewach do kolejnego sezonu.

Groźną chorobą jest leukostomoza drzew pestkowych (Leucostoma cincta i Leucostoma persooni). W efekcie porażenia na gałęziach lub konarach tworzą się nekrozy, które w konsekwencji mogą wywoływać zamieranie nawet całych drzew w sadzie. Źródłem infekcji są uszkodzenia mechaniczne, a także niezabezpieczone rany po cięciu, bądź po opadłych liściach i zebranych owocach.

Sprawcą mączniaka prawdziwego brzoskwini jest Sphaerotheca pannosa. Grzyb ten infekuje zarówno młode pędy, jak i liście, które pokryte są mączystym nalotem. Na skutek silnego porażenia blaszki liściowe ulegają deformacjom, a w późniejszym stadium choroby opadają z drzew. Symptomy infekcji na owocach uwidaczniają się w postaci białawych plam. Osłabione drzewa wykazują większą podatność na przemarzanie.

W przypadku ochrony odmian podatnych brzoskwiń i moreli na brunatną zgnilizną drzew pestkowych zabieg opryskiwania warto przeprowadzić przed kwitnieniem, za pomocą zarejestrowanych preparatów, tj. Signum 33 WG czy Switch 62,5 WG. Przeciwko mączniakowi (brzoskwinie), brunatnej zgniliźnie i leukostomozie można zastosować Topsin M 500 SC, gdy jest otwartych poniżej 10 proc. kwiatów.

Na rynku dostępny jest również preparat Prolectus 50 WG, w celu ochrony sadów brzoskwiniowych i nektaryn przed brunatną zgnilizną drzew pestkowych. Według zaleceń środek ten można stosować zapobiegawczo od początku kwitnienia. Zabiegi ochronne należy wykonywać wieczorem po zakończeniu oblotu owadów zapylających.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM