Wiosenne szczepienie uzupełniające

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 24 kwietnia 2015 11:02

Wiosenne szczepienie uzupełniające www.shutterstock.com

W gospodarstwach szkółkarskich w okresie wiosennym przeprowadza się tzw. szczepienie uzupełniające. W zależności od warunków pogodowych zabieg ten wykonuje się przeważnie od początku kwietnia.

Wczesną wiosną szczepi się podkładki, na których nie przyjęły się oczka z okulizacji letniej. Najwcześniej zabieg ten przeprowadza się na czereśniach i wiśniach, później na gruszach i śliwach, a na końcu jabłoniach. Do szczepienia uzupełniającego wykorzystuje się zwykle zrazy tych samych odmian, którymi okulizowano podkładki w poszczególnych rzędach (aby uniknąć pomieszania odmian).

Zrazy do szczepień w okresie wiosny pobiera się w pierwszych miesiącach zimy (przed nadejściem mrozów) z matecznych sadów zraźnikowych. Materiał ten powinien być czysty odmianowo, a także wolny od chorób i szkodników. Do czasu rozpoczęcia szczepienia zrazy należy zabezpieczyć w lekko wilgotnym torfie i przechowywać w chłodni w temperaturze 0-2°C, przy wilgotności powietrza powyżej 98 proc.

Szczepienie uzupełniające podkładek wykonuje się nisko przy ziemi (poniżej oczka z wcześniejszej okulizacji). W tej metodzie wykorzystuje się zrazy z 2-3 oczkami. W praktyce przeprowadza się przeważnie szczepienie przez stosowanie, na przystawkę, lub szczepienie w klin. Oba komponenty – zraz i podkładka powinny być mocno dociśnięte. Do obwiązywania obecnie można stosować różne specjalistyczne taśmy szkółkarskie.

W specjalistycznych gospodarstwach szkółkarskich wykonywane jest w okresie późno zimowym tzw. szczepienie „w ręku”. Otrzymane szczepy wysadza się wiosną w szkółce w celu wyprodukowania dobrze wyrośniętych drzewek owocowych w ciągu jednego sezonu.

Po wykonaniu zabiegu szczepienia trzeba uważać, aby nie doszło do uszkodzenia czy wyłamania zaszczepionych fragmentów zraza. Z przyjętych oczek należy wyprowadzić jeden pęd - przewodnik. Pozostałe pędy trzeba usunąć po osiągnięciu długości około 15 cm. Dalsza pielęgnacja jest zbliżona do prowadzenia młodych okulantów w szkółkach.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM