Wiosenne przymrozki dotknęły plantacje mini kiwi

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 29 kwietnia 2017 14:05

Wiosenne przymrozki dotknęły plantacje mini kiwi fot. za facebook MiniKiwi Farm

Na skutek wiosennych przymrozków mocno ucierpiały także plantacje mini kiwi. Rośliny bardzo wcześnie rozpoczynają wegetację wiosną i spadki temperatury w połowie kwietnia doprowadzają do uszkodzenia młodych przyrostów. Jak dowiedział się serwis www.sadyogrody.pl najbardziej ucierpiały plantacje mini kiwi na Mazowszu, nieco lepsza sytuacja jest w Wielkopolsce.

Jacek Kostrzewa, producent mini kiwi z okolic Grójca w rozmowie z redakcją zaznaczył, że na skutek zeszłotygodniowych wiosennych przymrozków mocno ucierpiały młode rośliny aktinidii. - Pomimo zastosowanej ochrony uszkodzeniu uległy także starsze nasadzenia mini kiwi. Straty na Mazowszu u innych plantatorów również są bardzo duże - dodał Jacek Kostrzewa.

Karol Konopka, koordynator w MiniKiwi Farm, plantacji zlokalizowanej w woj. wielkopolskim poinformował, że pierwszej nocy z przymrozkami temperatura spadła do -2 stopni na poziomie 2 metrów i nawet do -3.5 stopnia przy gruncie. - Aby ochronić młode pędy przed przemarznięciem stosowaliśmy metodę polegającą na zraszaniu roślin wodą. To pierwszy rok w którym testowaliśmy system antyprzymrozkowy i nie udało nam się ochronić całej plantacji przed uszkodzeniami - zaznaczył.

Producent mini kiwi dodał, że przymrozkom towarzyszył silny wiatr, a rośliny w drugiej połowie kwietnia znajdują się już w dość zaawansowanej fazie rozwoju. Czas pokaże jaka jest siła regeneracyjna przemarzniętych roślin - przyznał Karol Konopka.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM