Wielkopąkowiec porzeczkowy – groźny szkodnik porzeczki czarnej

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 14 lipca 2015 08:30

Wielkopąkowiec porzeczkowy – groźny szkodnik porzeczki czarnej www.shutterstock.com

Wielkopąkowiec porzeczkowy (Cecidophyopsis ribis) jest najgroźniejszym szkodnikiem w uprawie czarnej porzeczki. Szkodnik ten przyczynia się do znacznych strat w plonie - około 20 proc. porażonych pąków, bądź więcej powoduje, że produkcja staje się mniej opłacalna, gdyż krzewy słabiej plonują.

Wielkopąkowiec porzeczkowy jest niewielkim roztoczem, długości około 0,25 mm. Pąki uszkodzone przez wielkopąkowca są większe (bardziej zaokrąglone), w porównaniu do zdrowych. Późną wiosną porażone pąki zasychają, co wpływa na słabsze ich owocowanie. Krzewy podczas zimy w większym stopniu są narażone na przemarzanie.

Największą liczebność wielkopąkowca porzeczkowego notuje się tuż przed kwitnieniem, a także w okresie kwitnienia czarnej porzeczki. Po opuszczeniu zasiedlanych pąków szkodniki te żerują na powierzchni liści i pędów. Mogą być również przenoszone na większe odległości przez wiatr, bądź z kroplami deszczu na sąsiednie krzewy.

Źródło tego szkodnika na plantacji mogą stanowić zainfekowane sadzonki. W związku z tym uprawę należy zakładać wyłącznie ze zdrowych roślin, pochodzących z kwalifikowanych szkółek. Wielkopąkowiec porzeczkowy jest wektorem rewersji – groźnej choroby wirusowej porzeczki.

Na plantacji warto uprawiać odmiany odporne na tego szkodnika, m.in. 'Ceres', 'Foxendown', 'Farliegh', bądź mało podatne – 'Ores', 'Tisel', 'Ben Gairn'. Odmiany średnio wrażliwe na wielkopąkowca porzeczkowego to: 'Tines', 'Ruben', 'Ojebyn' oraz 'Tiben'.

W ochronie porzeczki przed wielkopąkowcem można zastosować preparaty, m.in. Amarant 05 SC lub Ortus 05 SC. W sezonie można maksymalnie wykonać 2 zabiegi opryskiwania (co 7-10 dni), od początku kwitnienia do fazy pełni kwitnienia. Preparaty te można również zastosować w połączeniu z adiuwantem Slippa (0,1 l/ha).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM