Wiele odmian jabłek jednokolorowych nie nadaje się do produkcji w naszym klimacie (video)

Autor: PM, www.sadyogrody.pl 28 lipca 2017 09:59

Wiele odmian jabłek jednokolorowych nie nadaje się do produkcji w naszym klimacie (video) Mateusz Woźniak, dyrektor działu szkoleń i doradztwa, FreshMazovia

Wśród nowych nasadzeń jabłoni w Polsce widać wyraźny trend na jabłka jednokolorowe. Jednak warto pamiętać, że wiele odmian nie do końca jest dostosowanych do uprawy w naszym klimacie, szczególnie, kiedy zimą temperatura może spadać do okolic -20 st.C.

Jednym z efektów wprowadzenia rosyjskiego embarga jest to, że spora część sadowników przestawia profil swojej produkcji - z jabłek dwukolorowych na jednokolorowe. O wyzwania związane z przestawieniem produkcji zapytaliśmy Mateusza Woźniaka, dyrektora działu szkoleń i doradztwa w firmie FreshMazovia.

- Z powodu malejącego popytu i spadku cen wiele sadowników zaczęło szukać innych odmian, które spełniałyby oczekiwania dalekich rynków eksportowych, czyli głównie odmian jednokolorowych. O ile odmiana 'Golden Delicious' w pełni zadowala odbiorców zielonych jabłek, to brakuje nam tych odmian w pełni czerwonych. Więc zaczęto je sadzić - podkreśla Mateusz Woźniak.

I wymienia, że pojawiły się takie odmiany jak: sporty 'Jonagolda', czyli Red Jonaprince' oraz sporty 'Red Delicious', które coraz częściej goszczą w polskich sadach. Jednak - jak zaznacza - odmiany te nie do końca są dostosowane do naszego klimatu, szczególnie do spadku temperatur zimą w okolice -20 st.C. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM