Większość rolników prawidłowo gospodaruje opakowaniami po ŚOR

$data.author.description Autor: farmer.pl 10 grudnia 2014 16:01

Z badań przeprowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin wynika, aż 77 proc. rolników deklaruje, że dbanie o środowisko jest dla nich bardzo ważne. Zdecydowana większość z nich m.in. prawidłowo gospodaruje opakowaniami po środkach ochrony roślin.

Badanie realizowane we wrześniu 2014 r. dla Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin (PSOR) przez MillwardBrown sprawdzało wiedzę rolników na temat ich prawnych obowiązków związanych z gospodarowaniem odpadami opakowaniowymi po środkach ochrony roślin. Jak pokazały wyniki - większość rolników, bo aż 70 proc., zwraca opakowania po środkach ochrony roślin do sklepów czy hurtowni, a co za tym idzie, postępuje zgodnie z przepisami prawa, które zobowiązują użytkowników środków ochrony roślin do utylizacji takich opakowań.

Jednak to nie obowiązek prawny jest główną motywacją rolników dla zwracania opakowań. Na pytanie co nią jest, aż 44 proc. ankietowanych odpowiedziało, że dbałość o środowisko; dostosowanie się do wymogów prawnych wskazało 16 proc. badanych. Ważnymi czynnikami są także brak problemu z utylizacją (19 proc.) oraz utrzymywanie porządku w gospodarstwie (14 proc.).

Jak wynika z badania, coraz więcej rolników prawidłowo gospodaruje opakowaniami po środkach ochrony roślin, zwracając je do sprzedawcy. Stowarzyszenie Ochrony Roślin w 2004 r. zorganizowało system zbiórki opakowań, w ramach którego rolnicy bez ponoszenia dodatkowych kosztów mogą zwrócić opakowania po wykorzystanych środkach ochrony roślin. System porządkuje działania kilkudziesięciu producentów i importerów środków ochrony roślin, tysięcy sklepów i milionów rolników. Punkty sprzedaży są zaopatrywane w worki do zbierania opakowań, a operator systemu zapewnia odbiór opakowań na koszt producentów i importerów. W ubiegłym roku zwrócono do sklepów ponad 1700 ton opakowań. W ciągu ostatnich 10 lat ponad 11 tysięcy ton.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM