Wgryzka szczypiorka w uprawach warzyw cebulowych

Autor: www.sadyogrody.pl 11 kwietnia 2017 10:12

Wgryzka szczypiorka w uprawach warzyw cebulowych fot. shutterstock.com

Pierwsze pokolenie wgryzki szczypiorki stanowi zagrożenie dla upraw nasiennych cebuli i pora oraz plantacji czosnku. Motyle w połowie kwietnia (gdy temperatura przekroczy 7 st. C) opuszczają miejsca zimowania i przelatują na uprawy warzyw.

Wgryzka szczypiorka (Acrolepiopsis assectella) zimuje na roślinach pozostawionych na polu, resztkach pożniwnych, a także na roślinach rosnących na miedzach (w bezpośrednim sąsiedztwie upraw) oraz w przechowalniach -jeżeli były przeniesione z nasiennikami. W okresie wiosennym, zwykle w połowie kwietnia motyle pozostawiają miejsca zimowania i nalatują na plantacje warzyw cebulowych.

W ciągu roku rozwijają się trzy pokolenia szkodnika. Samice drugiego pokolenia pojawiają się pod koniec czerwca i na początku lipca, zaś trzeciego - w trzeciej dekadzie lipca i w sierpniu. Gąsienice pierwszego pokolenia żerują przede wszystkim na plantacjach nasiennych, a drugiego na szczypiorze cebuli z wiosennego siewu. Gąsienice trzeciego pokolenia atakują nasienniki cebuli, cebule siedmiolatkę i pora.

Symptomy obecności gąsienic widoczne są na szczypiorze w postaci podłużnych, jasnych smug, z wygryzionym od wewnątrz miękiszem liścia (zewnętrzna tkanka nie jest uszkodzona). Wzrost młodych roślin - na skutek żerowania szkodnika - zostaje zahamowany. Gąsienice mogą niszczyć również pędy nasienne, dno kwiatowe oraz nasiona.

Aby ograniczyć liczebność szkodnika wskazane jest niszczenie resztek pożniwnych oaz usuwanie pozostałości roślin z pola i chwastów. Ponadto nie należy zapominać o pozbiorczych zabiegach agrotechnicznych, tj. głęboka orka. Obecność motyli wgryzki szczypiorki na plantacji można monitorować za pomocą pułapek zawierających dyspenser feromonowy (typu Delta, kubełkowa, wodna).

Zabiegi insektycydowe powinny być wykonywane po przeprowadzeniu lustracji i stwierdzenia przekroczenia progu szkodliwości, czyli wykrycia w maju-czerwcu 2-5 wygryzionych "okienek" w szczypiorze na 10 kolejnych roślinach. Ochronę należy prowadzić na podstawie aktualnego programu dla roślin warzywnych. W uprawach pora i cebuli do zwalczania szkodnika można stosować środki zawierające acetamipryd.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM