Wciornastek tytoniowiec żeruje w cebuli – czas na oprysk

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 19 lipca 2016 09:44

Wciornastek tytoniowiec żeruje w cebuli – czas na oprysk Wciornastek tytoniowiec żeruje na cebuli/ fot. shutterstock.com

Z sygnalizacji prowadzonej przez PIORiN wynika, że w województwie wielkopolskim i mazowieckim zaobserwowano żerowanie wciornastków w cebuli.

Zwalczanie wciornastka należy rozpocząć po stwierdzeniu progu zagrożenia, który wynosi 6-10 osobników na roślinie w fazie 3-5 liści. Według zaleceń, kolejne zabiegi warto wykonać w początkowym okresie zasychania szczypioru przed zbiorem, co uniemożliwia wprowadzenie tego szkodnika do obiektów przechowalniczych.

Symptomem obecności wciornastka są początkowo biało-srebrzyste plamki, które z czasem ulegają powiększeniu. Efektem żerowania są deformacje, żółknięcie oraz przedwczesne załamywanie szczypioru. Przy suchej i upalnej pogodzie należy spodziewać się większej liczebności populacji. Obfite opady deszczu ograniczają nasilenie i rozwój tego szkodnika.

Do zwalczania wciornastka na cebuli dostępne są preparaty zawierające beta-cyflutrynę (Alfazot 025 EC, Bulldock 025 EC; dawka 0,2 l/ha), lambda-cyhalotrynę (Karate 2,5 WG; dawka 0,24 kg/ha, Karate Zeon 050 SC; dawka 0,12 l/ha), a także środek oparty na deltametrynie, czyli Patriot 100 EC (dawka 0,075 l/ha).

W ochronie plantacji przed atakiem tego szkodnika można stosować SpinTor 240 SC (spinosad; dawka 0,3-0,4 l), który na roślinie działa powierzchniowo, a w przypadku młodych liści również wgłębnie. Na rynku dostępny jest również zarejestrowany środek Mospilan 20 SP, który należy łączyć z adjuwantem Slippa (acetamipryd; 0,2 kg+0,2 l).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM