Wciornastek tytoniowiec – groźny szkodnik cebuli

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 01 czerwca 2016 10:16

Wciornastek tytoniowiec – groźny szkodnik cebuli Wciornastek tytoniowiec pojawia się na plantacjach cebuli od połowy maja/ fot. shutterstock.com

Wciornastek tytoniowiec pojawia się zwykle na plantacjach cebuli od połowy maja i żeruje aż do zbiorów. Wzrost silnie zasiedlonych roślin zostaje ograniczony, co przyczynia się do wykształcania niewielkich cebul. Jak skutecznie chronić uprawy?

Stadium szkodliwym są zarówno owady dorosłe, jak i larwy. W efekcie ich żerowania na szczypiorze pojawiają się biało-srebrzyste plamki, które przy duży nasileniu szkodnika zlewają się zajmując większa powierzchnię, co prowadzi do deformacji i zasychania szczypioru. Wciornastek tytoniowiec może występować w 4-6 pokoleniach w ciągu sezonu wegetacyjnego.

 Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia wciornastków należy przestrzegać zasad agrotechniki, w tym bardzo ważne jest systematyczne usuwanie chwastów. Istotne znaczenie ma również usuwanie resztek pożniwnych, bowiem wciornastki mogą zimować w pozostałościach łusek cebuli lub chwastów.

Ochronę chemiczną należy rozpocząć po zaobserwowaniu obecności szkodnika, bądź pierwszych uszkodzeń. Obecnie na rynku dostępne są zarejestrowane insektycydy zawierające beta-cyflutrynę (Alfazot 025 EC, Bulldock 025 EC; dawka 0,2 l), lambda-cyhalotrynę (Karate 2,5 WG; 0,24 kg, Karate Zeon 050 SC; 0,12 l), deltametrynę (Patriot 100 EC; 0,075 l).

W ochronie cebul przed wciornastkiem zalecany jest preparat SpinTor 240 SC (spinosad; 0,3-0,3 l), który na roślinie działa powierzchniowo, a w przypadku młodych liści również wgłębnie. Środek Mospilan 20 SP łącznie z adjuwantem Slippa (acetamipryd; 0,2 kg+0,2 l) działa powierzchniowo, wgłębnie i układowo.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM