Ważny monitoring i zwalczanie mszyc na plantacjach maliny

Autor: Krystyna Zagórska /www.sadyogrody.pl 08 września 2016 15:08

Ważny monitoring i zwalczanie mszyc na plantacjach maliny Na plantacjach malin należy pamiętać o regularnych lustracjach/ fot. shutterstock.com

Na zagrożonych plantacjach malin należy pamiętać o regularnych lustracjach w trakcie sezonu wegetacyjnego i ochronie krzewów przed mszycami, które przenoszą choroby wirusowe.

Mszyce żerując na spodniej stronie liści wysysają soki roślinne doprowadzając do ich skręcania i deformacji. W efekcie wzrost roślin zostaje osłabiony, co niekorzystnie oddziałuje na wielkość plonowania. Jednak znacznie większa szkodliwość mszyc jest związana z przenoszeniem chorób wirusowych. 

Żerujące mszyce najczęściej można zaobserwować na spodniej stronie liści. Zabiegi zwalczające przeprowadzane są wiosną przed kwitnieniem, w trakcie oprysków przeciwko innym szkodnikom - kistnik i kwieciak malinowiec, a także w późniejszym terminie. Obecność mszyc również jest ograniczana dzięki organizmom pożytecznym - biedronki, złotook pospolity, bzygowate, czy skorki. 

Po zbiorach należy monitorować obecność szkodnika na malinach owocujących na pędach drugorocznych. Do zwalczania mszyc dozwolony jest preparat Calypso 480 SC, zawierający tiachlopryd w dawce 0,2 l/ha. W programie ochrony zalecane są również preparaty wspomagające, takie jak Afik, SilTac EC, czy Emulpar 940 EC.

Systematyczne monitorowanie i zwalczanie mszyc na plantacjach maliny jest najlepszym sposobem zabezpieczania krzewów przed chorobami wirusowymi.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM