Ważna rola boru i molibdenu w uprawie brokuła

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 08 września 2015 10:08

Ważna rola boru i molibdenu w uprawie brokuła W uprawie brokułów ważną rolę odgrywa właściwe nawożenie borem i molibdenem/ fot. shutterstock.com

Brokuł ze względu na krótki okres wegetacji najczęściej uprawiany jest jako poplon, po warzywach zbieranych z upraw w czerwcu. W uprawie brokułów szczególną uwagę należy zwrócić na nawożenie borem i molibdenem, gdyż warzywo to jest szczególnie wrażliwe na niedobór tych składników pokarmowych w podłożu.

Niedobór boru powoduje zbytnie nasiąknięcie wodą tkanki w łodydze, brązowienie pąków kwiatowych, a nawet całkowitą deformacja stożka wzrostu. Natomiast brak molibdenu wywołuje tzw. biczykowatość, czyli redukcję blaszki liściowej, a także   zahamowanie tworzenia się róż.

W przypadku stwierdzenia niedostatecznej ilości boru w podłożu wskazane jest zastosowanie superfosfatu borowanego. Na kilka dni przed wysadzeniem rozsady w pole można zastosować boraks w stężeniu 0,3 proc. (1 l roztworu/m2). Przy niedoborze molibdenu należy zastosować nawożenie molibdenianem  amonu lub sodu w stężeniu 0,1 proc., na około 4-5 dni przed sadzeniem rozsady.

Brokuły najlepiej rosną i plonują na glebach żyznych, wilgotnych, zasobnych w próchnicę i wapń, o pH 6,2-7,0. Pod uprawę tego warzywa nie należy przeznaczać  gleb zbyt kwaśnych, dawno niewapnowanych - z uwagi na zwiększone ryzyko porażenia kiłą kapusty, lub na ryzyko niedoboru molibdenu w podłożu.

Na glebach słabych zaleca się uprawę w pierwszym roku po oborniku, natomiast na glebach zasobnych w próchnicę - w drugim, bądź w trzecim. Optymalna dawka obornika to 30-40 t/ha. Nawożenie mineralne należy stosować na podstawie wyników analizy chemicznej gleby. Orientacyjne dawki nawozów mineralnych dla brokułu wynoszą 50-100 kg/ha N, 60-70 kg/ha P2O5, 180-200 kg/ha K2O.

Całość azotu należy podzielić na trzy równe części. Pierwszą podaje się bezpośrednio przed wysadzeniem rozsady w pole, a kolejne odpowiednio w 3 i 5 tygodniu uprawy. Pierwszą dawkę może stanowić saletrzak, a następne – saletra amonowa. Z kolei fosfor w postaci superfosfatu potrójnego i potas w formie soli potasowej, bądź siarczanu potasowego uzupełnia się jesienią, podczas przygotowania pola pod uprawę brokułów.

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI