Ważna rola boru i molibdenu w uprawie brokuła

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 08 września 2015 10:08

Ważna rola boru i molibdenu w uprawie brokuła W uprawie brokułów ważną rolę odgrywa właściwe nawożenie borem i molibdenem/ fot. shutterstock.com

Brokuł ze względu na krótki okres wegetacji najczęściej uprawiany jest jako poplon, po warzywach zbieranych z upraw w czerwcu. W uprawie brokułów szczególną uwagę należy zwrócić na nawożenie borem i molibdenem, gdyż warzywo to jest szczególnie wrażliwe na niedobór tych składników pokarmowych w podłożu.

Niedobór boru powoduje zbytnie nasiąknięcie wodą tkanki w łodydze, brązowienie pąków kwiatowych, a nawet całkowitą deformacja stożka wzrostu. Natomiast brak molibdenu wywołuje tzw. biczykowatość, czyli redukcję blaszki liściowej, a także   zahamowanie tworzenia się róż.

W przypadku stwierdzenia niedostatecznej ilości boru w podłożu wskazane jest zastosowanie superfosfatu borowanego. Na kilka dni przed wysadzeniem rozsady w pole można zastosować boraks w stężeniu 0,3 proc. (1 l roztworu/m2). Przy niedoborze molibdenu należy zastosować nawożenie molibdenianem  amonu lub sodu w stężeniu 0,1 proc., na około 4-5 dni przed sadzeniem rozsady.

Brokuły najlepiej rosną i plonują na glebach żyznych, wilgotnych, zasobnych w próchnicę i wapń, o pH 6,2-7,0. Pod uprawę tego warzywa nie należy przeznaczać  gleb zbyt kwaśnych, dawno niewapnowanych - z uwagi na zwiększone ryzyko porażenia kiłą kapusty, lub na ryzyko niedoboru molibdenu w podłożu.

Na glebach słabych zaleca się uprawę w pierwszym roku po oborniku, natomiast na glebach zasobnych w próchnicę - w drugim, bądź w trzecim. Optymalna dawka obornika to 30-40 t/ha. Nawożenie mineralne należy stosować na podstawie wyników analizy chemicznej gleby. Orientacyjne dawki nawozów mineralnych dla brokułu wynoszą 50-100 kg/ha N, 60-70 kg/ha P2O5, 180-200 kg/ha K2O.

Całość azotu należy podzielić na trzy równe części. Pierwszą podaje się bezpośrednio przed wysadzeniem rozsady w pole, a kolejne odpowiednio w 3 i 5 tygodniu uprawy. Pierwszą dawkę może stanowić saletrzak, a następne – saletra amonowa. Z kolei fosfor w postaci superfosfatu potrójnego i potas w formie soli potasowej, bądź siarczanu potasowego uzupełnia się jesienią, podczas przygotowania pola pod uprawę brokułów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM