Wąska i lekka kosiarka - podstawa w sadzie

Autor: Bartłomiej Mroziak, www.sadyogrody.pl 27 marca 2015 09:05

Wąska i lekka kosiarka - podstawa w sadzie fot. URMIK / Pasquali

Nowoczesne kosiarki są więc wąskie, lekkie, zaczepiane do TUZ, z możliwością rozdrabniania gałęzi lub bez takiej możliwości, z jedną przekładnią, z jedną lub dwiema głowicami tnącymi, z hydraulicznym bądź ręcznym przesuwem bocznym.

Podstawowym zabiegiem agrotechnicznym w sadownictwie jest koszenie trawy. Utrzymywanie ugoru herbicydowego w rzędach i pasa zieleni w międzyrzędziach jest najczęstszym sposobem zagospodarowania gleby w sadzie. Zaletą tego systemu jest pozostawanie resztek trawy w sadzie, które dodatkowo nawożą glebę. Rzadko kiedy w rzędach drzew zostawia się trawę. Zabieg koszenia wykonuję się w zależności od tempa wzrostu trawy, a zależy ona od pogody, częstotliwości koszenia, użycia nawozów itp.

Kiedyś używano kosiarek o napędzie pasowym. Wałek WOM napędzał jeden z kół pasowych, które przekazywało obroty ostrzom za pomocą pasów. Kosiarka była podnoszona na podnośniku – zaczepiana. Później popularne stały się tzw. węgierki. Są to szerokie kosiarki o jednej bądź dwóch przekładniach, posiadające koła jezdne. Znane są z bardzo wytrzymałych przekładni. Po zamontowaniu specjalnych przeciwnoży mogą być używane do rozdrabniania gałęzi. Z powodzeniem pracują dziś w wielu gospodarstwach.

Coraz gęstsze nasadzenia wymusiły jednak na producentach konstruowanie kosiarek o mniejszej szerokości. Pas zieleni pozostający w wielu dzisiejszych sadach jest na tyle wąski, iż kosiarka o szerokości 160 cm okazuje się być w zupełności wystarczająca. Zachodzi więc potrzeba produkcji wąskich i zarazem lekkich kosiarek.

Nowoczesne kosiarki są więc wąskie, lekkie, zaczepiane do TUZ, z możliwością rozdrabniania gałęzi lub bez takiej możliwości, z jedną przekładnią, z jedną lub dwiema głowicami tnącymi, z hydraulicznym bądź ręcznym przesuwem bocznym.  Standardem jest możliwość podczepienia kosiarki pod przedni TUZ.

W ofercie producentów znajdziemy również kosiarki z wykaszarkami podkoronowymi (w przypadku wykaszania trawy również w rzędach drzew). W prawie wszystkich typach kosiarek istnieje możliwość zamontowania dodatkowej maszyny z tyłu wykorzystującej wałek WOM (najczęściej opryskiwacz). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM