Warto zniszczyć kwieciaka jabłkowca

Autor: Bartłomiej Mroziak, www,sadyogrody.pl 30 kwietnia 2015 08:51

Warto zniszczyć kwieciaka jabłkowca fot. shutterstock.com

Kwieciak jabłkowiec jest jednym z pierwszych szkodników jabłoni występujących wiosną. Bardzo rzadko można go spotkać na drzewach gruszy. Mimo, iż zazwyczaj nie czyni większych szkód, warto przeprowadzić zabieg wyniszczający tego szkodnika.

Kwieciak może być groźny w latach o słabym kwitnieniu. Zwalcza się go głównie preparatami z grupy pyretroidów. Rzadko stosuję się metodę okręcania konarów drzew papierem karbowanym. Gromadzące się w jego szczelinach chrząszcze pali się wraz z papierem.

Liczebność szkodnika sprawdza się metodą otrząsania – jeśli z 35 gałęzi zostanie strząśniętych 5 lub więcej chrząszczy należy wykonać zabieg zwalczający.

Postacie dorosłe zimę spędzają w ukryciu. Wiosną w okresie pojawiania się pierwszych pąków i temperaturze 8 - 12 st. C samice nakłuwają pąki i składają jaja wewnątrz ich. Wylegająca się larwa „zjada” wnętrze pąka nie dopuszczając do jego zakwitnięcia. Żerowanie larw trwa przez okres ok. 3 tygodni. Płatki nie otwierają się, przybierają brązowy kolor. Z nadgryzionych pąków wycieka sok, występuję tzw. płacz pąków. Chrząszcze są ciemnoszare z charakterystycznymi pasami w kształcie litery V. Larwa po wykluciu jest biała z czarną głową, później przybiera żółty kolor z brązową głową.

Po przepoczwarzeniu się młode osobniki odżywiają się liśćmi, co jednak nie stanowi zagrożenia dla uprawy. Już w lipcu udają się na spoczynek zimowy.

Rocznie rozwija się jedno pokolenie szkodnika. Samice składają jaja tylko do słabo rozwiniętych pąków, dlatego szybka wegetacja wczesną wiosną istotnie ogranicza populację szkodnika.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM