Warto postawić na ciągniki sadownicze z firm dalekowschodnich?

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 18 kwietnia 2016 11:38

Warto postawić na ciągniki sadownicze z firm dalekowschodnich? TYM T503/ fot. za Farmer.pl

TYM czyli Tong Yang Moolsan to koreańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją ciągników rolniczych już od ponad 60 lat. Model T503 to propozycja dla wszystkich poszukujących solidnych 50 KM do prac pomocniczych i sadowniczych – czytamy w serwisie Farmer.pl.

Dalekowschodnie firmy wchodzą przebojem na nasz rynek od dobrych kilku lat, począwszy od marek japońskich przez koreańskie na chińskich i hinduskich kończąc. O ile w stosunku do produktów Państwa Środka polski konsument ma raczej duży dystans, a i wyroby hinduskie budzą pewne zastrzeżenie (nie zawsze słuszne), o tyle w stosunku do maszyn z Japonii nie mamy już większych obaw.

Na tym tle, produkty z Korei Południowej wciąż mają dość niepewną pozycję, choć z tech-nicznego i technologicznego punktu widzenia bliżej im do marek japońskich to wciąż trak-tujemy je trochę tak jak koreańskie auta. W prawdzie coraz ładniejsze, trwalsze i lepiej wyposażone ale wciąż podejrzane. Sprawdźmy zatem co i za ile oferuje nam model T503 czyli sympatyczna 50-tka zaprojektowana z myślą o pracach w obejściu, wewnątrz budyn-ków oraz w sadzie.

Silnik i skrzynia, T503 kontra nowy Ursus C-350

W małych maszynach z logo TYM, najczęściej znajdziemy silniki produkcji Yanmara lub Mitsubishi albo tak jak w przypadku modelu T503 Perkinsa. Konkretnie model 404D-22 turbodoładowany, o pojemności 2216 cm3, czterocylindrowy dysponujący mocą 49,6 KM i momentem obrotowym 190 NM.

Nie jest to ten sam silnik co trzycylindrowy 1103D w Ursusie C 350 ale z racji takiej samej mocy, porównanie jest oczywiste. Na korzyść TYMa przemawiają cztery cylindry, nowo-cześniejsza konstrukcja serii 400 oraz turbodoładowanie. Plusami serii 1100 w Ursusie jest większa pojemność a co za tym idzie perspektywa dłuższego przebiegu do remontu i nieco większy moment obrotowy. Z punktu widzenia przeciętnego gospodarstwa, 50KM z Perkinsa 1100 w ogólności wypadają ekonomiczniej.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM