Wapnowanie gleb w sadzie

Autor: Michał Gwara, www.sadyogrody.pl 29 listopada 2016 09:37

Wapnowanie gleb w sadzie fot. shutterstock.com

Zachowanie odpowiedniego odczynu gleby to podstawowy, niezwykle ważny element nawożenia warunkujący dobrą dostępność makro- i mikroelementów dla roślin. Kontrola i utrzymanie właściwego odczynu wymaga analizy pH podłoża oraz – w razie potrzeby – wapnowania.

Na przestrzeni ostatnich lat zaobserwować możemy duży wzrost zainteresowania preparatami mającymi poprawić właściwości gleby, nawozami dolistnymi, biostymulatorami i innymi (nierzadko kosztownymi) produktami. Wsparte silnym marketingiem i intensywnymi działaniami sprzedażowymi zwracają na siebie uwagę ogrodników i skutecznie zachęcają do stosowania. Nie ma w tym nic złego, o ile preparaty okazują się skuteczne, a ogrodnik… nie zapomniał o podstawowych aspektach agrotechnicznych, takich jak racjonalne nawożenie doglebowe. Niestety, z tym ostatnim jest słabo: mimo iż możemy uzyskać najlepsze efekty w stosunku do kosztów, analizy gleby na zawartość składników wykonywane są rzadko, a nawożenie w wielu gospodarstwach wciąż odbywa się „w ciemno”. Przypomina to sytuację w której budujący dom skrupulatnie zadbał o piękną elewację, okna i wykończenie wnętrz, natomiast fundamenty, których nie widać na pierwszy rzut oka, wykonano byle jak, nie dbając o odpowiednie zbrojenia i jakość betonu.

Takim fundamentem jest odpowiednie pH gleby. Wartość pH to liczba mająca największy wpływ na wzrost roślin oraz wielkość i jakość plonu. Nawet obfite stosowanie nawozów doglebowych nie zapewni żadnego efektu (poza skutecznym czyszczeniem portfela) jeśli odczyn podłoża będzie nieodpowiedni – gdyż ich składniki zostaną uwstecznione i nie będą dostępne dla roślin.

Optymalna wartość pH

Optymalne pH dla drzew owocowych zawiera się w zakresie 5,9 – 6,4. Odczyn na poziomie poniżej 5,5 i powyżej 6,5 – 7 skutkują już wyraźnymi problemami z wielkością plonu. Na glebach zbyt kwaśnych utrudnione jest pobieranie podstawowych składników pokarmowych (potas, fosfor, magnez, wapń) oraz boru. W takim środowisku dobrze rozpuszczają się niektóre mikroskładniki (np. mangan) co skutkuje fitotoksycznością. pH zbyt wysokie skutkuje ograniczeniem dostępności mikroskładników (żelazo, mangan, cynk, molibden).

Aby poznać pH gleby w sadzie możemy oddać jej próbki do analizy – poznamy wówczas również zasobność podłoża w składniki pokarmowe, m.in. magnezu, który możemy dostarczyć w postaci wapna magnezowego w jednym zabiegu. Samą wartość odczynu możemy też łatwo zbadać sami, z użyciem kwasomierzy glebowych z płynem Helliga lub elektronicznych. Te ostatnie podające wiarygodne wyniki są jednak kosztowne.

Szczególnie ważne jest wykonanie analiz przed posadzeniem nowego sadu, gdyż tylko w takich warunkach stosowane nawozy możemy wymieszać z glebą, co pozwoli na skuteczne ich dostarczenie do głębszych jej warstw. Nawozy fosforowe wysiane już po posadzeniu roślin będą potrzebowały kilku lat zanim dotrą w strefę korzeniową drzew.

Kiedy stosować wapno w sadzie?

Najlepszym terminem jest jesień, przed zamarznięciem gleby. W tym czasie duża ilość wody z jesiennych opadów a później topniejącego śniegu przemieści wapń w głąb podłoża. Jeśli nie zdążymy wapnowania wykonać jesienią, dobrym terminem będzie również wczesna wiosna, kiedy tylko będziemy mogli wjechać na pole. Jednak wapnowanie niekorzystnie jest wykonywać równocześnie z innym nawożeniem, szczególnie fosforowym. Zalecana przerwa to minimum 2 tygodnie, choć korzystniejszy byłby dłuższy okres – np. wapnowanie jesienią i nawożenie fosforowe wiosną. Z tego powodu nawożenie powinniśmy rozplanować wcześniej, aby zachować odpowiednie odstępy czasu.

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM