W ziemniakach pojawiła się alternarioza - skuteczna ochrona upraw

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 11 czerwca 2016 08:17

W ziemniakach pojawiła się alternarioza - skuteczna ochrona upraw W województwie kujawsko - pomorskim występuje zagrożenie ziemniaka alterniariozą./ fot. shutterstock.com

PIORiN informuje, że w województwie kujawsko-pomorskim występuje zagrożenie ziemniaka alterniariozą. Należy niezwłocznie przystąpić do ochrony plantacji przed tą groźną chorobą grzybową – czytamy w serwisie Farmer.pl.

Alternarioza to zespół chorób wywoływany przez dwa grzyby Alternaria solani - sprawca suchej plamistości liści i Alternaria alternata - sprawca brunatnej plamistości liści. Przede wszystkim występuje na plantacji ziemniaka, ale również pomidorze oraz innych roślinach z rodziny psiankowatych. Sprzyjającymi warunkami do rozwoju choroby jest wysoka temperatura oraz naprzemienne okresami suszy i wysokiej wilgotności.

Alternarioza powoduje spadek plonu bulw o 20 do nawet 50 proc.

Źródłem infekcji są resztki pożniwne, zainfekowane sadzeniakami z sąsiednich upraw. Na roślinach porażonych przez Alternaria solani na dolnych, najstarszych liściach pojawiają się liczne drobne plamy o wielkości ok. 0,5 cm ciemnobrązowe z wyraźnie zaznaczonymi brzegami z koncentrycznie ułożonymi kręgami. W miarę postępowania choroby plamy powiększają się i przenoszą się na młodsze liście.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM