W Unii Europejskiej wciąż trwa spór glifosat

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 01 kwietnia 2016 14:36

W Unii Europejskiej wciąż trwa spór glifosat Wciąż trwa spór glifosat w Unii Europejskiej/ fot. shutterstock.com

Według oceny Komisji Ochrony Środowiska, Unia Europejska nie powinna dopóty odnawiać zezwolenia na stosowanie glifosatu, dopóki pozostają obawy o jego działanie rakotwórcze i destrukcyjne układu hormonalnego ludzi i zwierząt – czytamy na Farmer.pl.

Komisja Ochrony Środowiska uchwałą 38 do 6 głosów, przy 18 wstrzymujących się sprzeciwiła się odnowieniu zezwolenia stosowania glifosatu na kolejne 15 lat bez ograniczeń. Eurodeputowani wystosowali sprzeciw parlamentarny dotyczący odnowienia zezwolenia.

Wnoszą o zlecenie niezależnego przeglądu i ujawnienie wszystkich dowodów naukowych, na których swoją ocenę opiera Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (EFSA). Rezolucja poddana będzie pod głosowanie pomiędzy 11-14 kwietnia br. na sesji plenarnej w Strasburgu.

– Glifosat został sklasyfikowany jako prawdopodobnie rakotwórczy przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), podczas gdy przemysł twierdził, że substancja może być całkowicie zmetabolizowana. Teraz jest oczywiste, że pozostałości glifosatu są wszędzie: w środowisku, w wielu produktach, które spożywamy na co dzień, w naszych ciałach – powiedział Pavel Poc (S&D, CZ) eurodeputowany, który sporządził projekt rezolucji.

Czytaj więcej na www.farmer.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM