W styczniu zarejestrowano sprzedaż jedynie 469 nowych ciągników

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 23 lutego 2016 10:07

W styczniu zarejestrowano sprzedaż jedynie 469 nowych ciągników W styczniu zarejestrowano tylko 469 nowych ciągników rolniczych/ fot. farmer.pl

- Mało optymistycznie rozpoczął się 2016 rok. Zarejestrowano w nim tylko 469 nowych ciągników rolniczych. To najsłabszy wynik od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej – podaje Farmer.pl.

Styczniowy wynik jest o 63 proc. niższy od grudniowego z ubiegłego roku i o 27 proc. słabszy od analogicznego okresu z ubiegłego roku – informuje agencja Martin & Jacob monitorująca rynek rolniczy.

– Obecny wynik jest na pewno najgorszym od czasu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, a więc od 2004 r. Składa się na niego wiele czynników, są to m.in. niskie ceny w skupach i brak dotacji na zakup ciągników. W marcu kończy się kolejna tura naborów w ramach PROW, jednak nie wiadomo, kiedy pieniądze pojawią się na rynku. W obecnej sytuacji potrzeba jest reakcja producentów: przede wszystkim obniżenie cen i uruchomienie atrakcyjnych programów finansowania fabrycznego, które mogą skłonić rolników do inwestowania w tym trudnym okresie – mówi Mariusz Chrobot z firmy Martin & Jacob.

Spory wpływ na kiepski wynik styczniowy ma wpływ polityki handlowej między producentami lub głównymi importerami ciągników, a dealerami. Zwiększoną liczę zamówień i rejestracji ciągników „na firmy” (dealerów) można było zaobserwować tradycyjnie w ostatnim miesiącu roku – ze względu na wykonanie planów sprzedażowych i np. dzięki temu uzyskanie większych rabatów. Zwyżka z grudnia 2015 „odbił się czkawką” w styczniu br.

Czytaj więcej w serwisie www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM