W sadach jabłoniowych nasila się problem owocówki jabłkóweczki

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 19 maja 2016 09:09

W sadach jabłoniowych nasila się problem owocówki jabłkóweczki Owocówka jabłkóweczka wymaga corocznego zwalczania/ fot. shutterstock.com

Owocówka jabłkóweczka corocznie stanowi zagrożenie i w wielu sadach wymaga zwalczania. Prowadząc ochronę warto stosować insektycydy należące do różnych grup chemicznych, aby zapobiec powstawaniu form odpornych tego szkodnika.

Pierwsze pokolenie owocówki pojawia się w połowie maja. Jednak w zależności od sezonu i warunków pogodowych loty tego szkodnika mogą rozpoczynać się wcześniej. Kolejne pokolenie występuje przeważnie na przełomie lipca i czerwca. Właściwy termin zwalczania szkodnika można określić za pomocą pułapek feromonowych.

Gąsienice uszkadzają zawiązki owoców doprowadzając do robaczywienia jabłek. Wygryzając korytarze aż do gniazda nasiennego zanieczyszczają je odchodami. Zasiedlone owoce tracą wartość handlową, a także mogą przedwcześnie opadać z drzew, co prowadzi do redukcji plonu.

Ochronę chemiczną należy rozpocząć zgodnie z sygnalizacją. Pułapki rozmieszcza się od połowy maja, bądź wcześniej w zależności od terminu rozpoczęcia sezonu wegetacyjnego. Wskazane jest stosowanie preparatów z różnych grup chemicznych, aby zapobiec powstawaniu form odpornych szkodnika na insektycydy.

W Pracowni Entomologii Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach przeprowadzono badania nad występowaniem zjawiska odporności groźnych szkodników w uprawach sadowniczych. W trakcie obserwacji stwierdzono powstawanie form odpornych osobników owocówki jabłkóweczki na związki fosforoorganiczne oraz pyretroidy.

Obecnie do zwalczania owocówki jabłkóweczki zarejestrowane są insektycydy, m.in. Affirm 095 SG, Cyren 480 SC, Mospilan 20 SP, Runner 240 SC, Calypso 480 SC, Imidan 40 WG, Coragen 200 SC, Dimilin 480 SC, Steward 30 WG, Reldan 225 EC, Stonkat 20 SP. W ochronie dostępne są również pyretroidy – Fury 100 EW i Titan 100 EW.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM