Uwaga na zarazę ogniową i mszyce w sadach jabłoniowych

Autor: www.sadyogrody.pl 04 kwietnia 2017 10:20

Uwaga na zarazę ogniową i mszyce w sadach jabłoniowych fot. shutterstock.com

W województwie mazowieckim sadom jabłoniowym zagraża zaraza ogniowa. Ponadto PIORiN uaktywnił komunikaty dotyczące występowania mszyc na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Konieczny jest zatem monitoring sadów.

W sadach jabłoniowych zaistniały sprzyjające warunki do infekcji i rozwoju zarazy ogniowej. Decyzję o terminie zwalczania choroby należy każdorazowo podjąć po przeprowadzeniu obserwacji. Na infekcje szczególnie narażone są te kwatery sadu, w których stwierdzano wystąpienie zarazy ogniowej w roku ubiegłym.

W rejonach zagrożonych, w fazie nabrzmiewania pąków oraz w późniejszym okresie - podczas kwitnienia sady powinny być chronione środkami miedziowymi. W celu ograniczenia źródła infekcji (niewielkie porażenia drzew) zaleca się usunięcie chorych części z zapasem i zabezpieczenie rany po cięciu.

PIORiN sygnalizuje, że na jabłoniach pojawiły się mszyce. Dorosłe osobniki i larwy żerują na liściach, młodych pędach, pąkach wysysając z nich soki. Zabiegi zwalczające (zgodnie z aktualnym programem ochrony roślin sadowniczych) należy rozpocząć po odnotowaniu przekroczenia progu szkodliwości, w danym terminie obserwacji. W okresie ukazywania się pierwszych liści jako próg ekonomicznego zagrożenia przyjęto 10 pąków zasiedlonych przez mszyce w próbie 200 pąków.

W sprzyjających warunkach atmosferycznych dochodzi do ich masowego rozmnażania się (przykładowo mszyca jabłoniowa może dać nawet 10-16 pokoleń w ciągu roku). Rozwojowi mszyc sprzyja ciepła wiosna o stosunkowo niewielkiej ilości opadów. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM