Uwaga na rolnice w uprawach warzyw - jak zwalczać te szkodniki?

Autor: Krystyna Zagórska/ www.sadyogrody.pl 13 września 2016 16:05

Uwaga na rolnice w uprawach warzyw - jak zwalczać te szkodniki? fot. za Farmer.pl

Rolnice stanowią poważne zagrożenie dla upraw wszystkich warzyw. Szkodniki te we wrześniu intensywnie żerują na podziemnych częściach roślin, czego efekty można zaobserwować przy zbiorze marchwi czy innych warzyw korzeniowych. Podstawą zwalczania tych szkodników glebowych jest agrotechnika.

Wiosną gąsienice rolnic podgryzają młode rośliny i mogą doprowadzać do zniszczenia wschodów na polu. Znaczne straty wyrządzają również starsze gąsienice, które nocą uszkadzają podziemne części warzyw (do głębokości ok 10 cm). Procent uszkodzonych korzeni najczęściej można określić dopiero podczas zbioru. Uszkodzone warzywa nie nadają się do przechowywania ani sprzedaży. Gąsienice mogą podgryzać również liście warzyw znajdujące się przy powierzchni ziemi.

Wylot pierwszego pokolenia motyli odbywa się w maju, zaś drugie pojawia się od końca lipca i zagraża uprawom aż do zbiorów. Gąsienice rolnic w zależności od gatunku są szare lub brunatne i w momencie zagrożenia zwijają się w kłębek. Warto pamiętać, że zwiększeniu liczebności tych szkodników sprzyja brak zmianowania. Na stanowiskach, gdzie prowadzone są uprawy warzyw korzeniowych, ale i innych roślin należących do tej samej rodziny należy zachować przerwę w dalszych nasadzeniach, przez co najmniej 3 lata.

Liczne występowanie tych szkodników glebowych jest efektem łagodnych zim. Rolnice są zwalczane podczas zabiegów agrotechnicznych po zbiorze warzyw, tj. podorywka i orka jesienna. Podczas okresu wegetacji należy zachować odpowiedni program nawożenia, aby nie doprowadzić do przenawożenia azotem. Dodatkowo w uprawie warzyw wskazane jest zachowanie stanowiska wolnego od chwastów, będących bazą pokarmową dla szkodników (szczególnie gorczyca polna i komosa biała). 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM