Uwaga na mszyce w uprawach ziemniaka!

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 30 maja 2016 09:08

Uwaga na mszyce w uprawach ziemniaka! Uwaga na mszyce w uprawach ziemniaka/ fot. shutterstock.com

Mszyce są szkodnikami wielu upraw, w tym również ziemniaka. Najgroźniejsze są na plantacjach nasiennych, co nie znaczy, że pozostałe plantacje są bezpieczne. PIORiN informuje o pojawieniu się tych agrofagów na terenie województwa kujawsko-pomorskiego – czytamy na Farmer.pl.

Szkodniki te mogą występować przez cały okres wegetacji. Ich szkodliwość jest zróżnicowana i zależy od wielu roślin żywicielskiej. Natomiast w przypadku zakażeń wirusowych również od terminów nalotów inwazyjnych oraz ich liczebności.

Szkodliwość mszyc jest dwojaka. Bezpośrednio polega na wysysaniu soków roślinnych i wprowadzaniu do roślin niekorzystnych enzymów. Dodatkowo wydzielają spadź, czyli stanowią pożywkę do rozwoju saprofitycznych grzybów. Pośrednia działalność zaś polega na przenoszeniu groźnych chorób wirusowych.

Ziemniak może być porażony przez ponad 50 wirusów. W warunkach Polski 4 najgroźniejsze to: wirus Y (PVY) ziemniaka - tzw. wirus smugowatości, wirus M ziemniaka, wirus S ziemniaka oraz liściozwoju ziemniaka.

Największe zagrożenie w nasiennictwie i produkcji towarowej stanowi wirus PVY. Należy on do wirusów wywołujących na roślinach porażenie w stopniu ostrym. Wirus smugowatości objawia się mozaikowatymi plamami na liściach, zasychającymi smugami na nerwach liści, ogonków i łodyg. Następnym etapem są deformacje, kędzierzawienie i żółknięcie liści. Efektem schorzenia mogą być duże spadki plonu bulw na poziomie od 30 do nawet 90 proc.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM