Uwaga na mszyce w burakach ćwikłowych!

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 06 czerwca 2016 11:32

Uwaga na mszyce w burakach ćwikłowych! Mszyca burakowa jest wektorem wirusa mozaiki i żółtaczki buraków./ fot. shutterstock.com

Mszyca burakowa (Aphis fabae) jest jednym z groźniejszych szkodników buraków ćwikłowych. Na plantacjach najczęściej stanowi zagrożenie od połowy maja.

Wiosną osobniki dorosłe przelatują z miejsca zimowania - trzmieliny i kaliny na rośliny żywicielskie, czyli buraki, bób, fasolę, pomidory, szpinak oraz rabarbar.

Duża liczebność tego szkodnika na plantacjach buraków ćwikłowych może doprowadzić do zamierania wschodów. Szkodliwość mszycy polega na wysysaniu soków roślinnych z tkanek liści, co przyczynia się do zahamowania wzrostu roślin. Silnie zasiedlone blaszki liściowe są charakterystycznie wygięte wzdłuż nerwu głównego.

Mszyca burakowa jest także wektorem wirusa żółtaczki buraków. W przypadku infekcji liście stopniowo żółkną począwszy od brzegów, zaś w dalszym stadium choroby na ich powierzchni powstają brunatne plamy, co następnie prowadzi do zamierania liści.

Szkodnik ten może występować w różnym nasileniu na terenie całego kraju. Liczny pojaw kolonii notuje się zwłaszcza w warunkach ciepłej i bezdeszczowej pogody. Obecnie brak jest zarejestrowanych preparatów do zwalczania mszycy w uprawach buraka ćwikłowego.

Aby ograniczyć występowanie tego szkodnika warto utrzymywać plantacje w stanie wolnym od chwastów. Zabiegi przeciwko pchełkom czy drobnicy mogą ograniczyć częściowo liczebność tego szkodnika. Na rynku dostępne są środki wspomagające ochronę, takie jak Emulpar 940 EC (0,9-1,2 proc.) i SilTac EC (0,15-0,2 proc).

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM