Uwaga na drugie pokolenie wgryzki szczypiorki na plantacjach pora

Autor: Krystyna Zagórska/www.sadyogrody.pl 07 lipca 2016 09:36

Uwaga na drugie pokolenie wgryzki szczypiorki na plantacjach pora  Stadium szkodliwe stanowią gąsienice żerujące na młodych liściach pora. / fot. shutterstock.com

Drugie pokolenie wgryzki szczypiorki pojawia się na plantacjach pod koniec czerwca lub z początkiem lipca. Straty wyrządzają gąsienice żerujące na młodych liściach pora.

Gąsienice wgryzki szczypiorki wygryzają miękisz młodych liści przyczyniając się do tworzenia  podłużnych przejaśnień (tzw.okienka). Tkanka liści w miejscu żerowania szkodnika zasycha i ulega wykruszeniu. Przy dużym nasileniu gąsienic wzrost młodych roślin zostaje ograniczony. Uszkodzone pory nie posiadają wymaganej jakości handlowej.

Wgryzka szczypiorka występuje w 3 pokoleniach w ciągu sezonu wegetacyjnego. Drugie pokolenie pojawia się na plantacjach pora od końca czerwca i na początku lipca, natomiast kolejne - pod koniec lipca i w sierpniu (gąsienice żerują w okresie sierpień-wrzesień). Aby ograniczyć straty wskazane jest usuwanie z plantacji uszkodzonych roślin, oraz utrzymywać stanowisko wolne od chwastów.

Termin lotu motyli drugiego pokolenia można monitorować za pomocą pułapek. Pojawienie się odłowionych osobników, bądź zaobserwowanie pierwszych objawów żerowania gąsienic jest sygnałem do rozpoczęcia chemicznej ochrony plantacji. Jako próg zagrożenia przyjęto 2-5 wygryzionych „okienek” w szczypiorze na kolejnych 10 roślinach.

Do zwalczania wgryzki szczypiorki w uprawie pora dostępny jest Mospilan 20 SP (acetamipryd; 0,2 kg/ha). Zabieg należy wykonać od fazy 1. Liścia właściwego, lecz nie później niż do momentu osiągnięcia połowy docelowej masy warzyw. W ochronie można stosować może środek zawierający beta-cyflutrynę (Bulldock 025 EC; 0,2-0,4 l/ha), który niszczy owady (imago) na powierzchni liści.

Rejestracja tych preparatów obejmuje również zwalczanie innego szkodnika porów - chowacza szczypioraka. Uszkodzenia spowodowane przez chrząszcze i larwy zbliżone są do symptomów żerowania wgryzki szczypiorki. Zabiegi zwalczające tego szkodnika należy rozpocząć w momencie stwierdzenia pierwszych uszkodzeń na szczypiorze.

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM