Uwaga na chrząszcze zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej

$data.author.description Autor: www.farmer.pl 05 lipca 2016 09:51

Uwaga na chrząszcze zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej Zachodnia kukurydziana stonka korzeniowa; Fot. farmer.pl

Na południu kraju w kukurydzy pojawiły się już chrząszcze zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej. Termin pierwszego pojawu szkodnika w 2016 roku jest najwcześniejszy w całej, niemal 10-letniej, historii obecności gatunku w Polsce - informuje Farmer.pl.

Jak informują komunikaty IOR PIB na polu prowadzonym w monokulturze w miejscowości Krzeczowice odłowiono na pułapkę feromonową 30 chrząszczy stonki kukurydzianej. Nigdy wcześniej nie zanotowano osobników dorosłych tak wcześnie. W najbliższych tygodniach można spodziewać się szczytu liczebności owadów i wówczas warto rozważyć wykonanie zabiegu chemicznego.

Głównym stadium szkodliwym zachodniej kukurydzianej stonki korzeniowej są larwy żerujące na korzonkach włośnikowych i korzeniach kukurydzy. Uszkodzony system korzeniowy zakłóca zaopatrywanie rośliny w substancje odżywcze i wodę. W skrajnych przypadkach dochodzi do jego zamierania i gnicia. Nadziemne organy z kolei stopniowo żółkną oraz więdną.

W przypadku tego szkodnika chemicznie zwalczać można jedynie osobniki dorosłe, które w lipcu i sierpniu bytują na roślinach kukurydzy.

Czytaj więcej na www.farmer.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM