Uwaga na białą plamistość liści truskawki i szarą pleśń

Autor: www.sadyogrody.pl 04 maja 2017 09:07

Uwaga na białą plamistość liści truskawki i szarą pleśń fot. shutterstock.com

W województwie lubelskim PIORiN sygnalizuje zagrożenie ze strony białej plamistości liści truskawki. Należy pamiętać o systematycznej kontroli zdrowotności roślin również pod kątem wystąpienia na plantacji szarej pleśni.

- Objawy białej plamistości liści truskawki występują głównie na liściach i działkach kielicha, które przy silnym porażeniu zasychają. Niekiedy, szczególnie w warunkach wysokiej wilgotności w okresie kwitnienia może dojść do infekcji słupków w wyniku czego objawy mogą też wystąpić na owocach (suche, drobne plamy wokół porażonych nasion) - informuje PIORiN.

Od wczesnej wiosny należy pamiętać o prowadzeniu regularnych obserwacji roślin. Na plantacjach nowo założonych i podatnych odmian zalecane jest wykonanie oprysku po zaobserwowaniu nawet nieznacznych objawów porażenia (1-2 proc. liści z objawami choroby). W przypadku upraw owocujących stwierdzenie porażenia większego niż 5 proc. jest sygnałem do wykonania zabiegu  już przed kwitnieniem.

Plantacjom truskawki zagraża również szara pleśń. Symptomy tej choroby można zaobserwować na pąkach, kwiatach, owocach, rzadziej na liściach i łodygach. Rozwojowi szarej pleśni sprzyja duża ilość opadów i wysoka wilgotność powietrza. Kontrolę zdrowotności roślin należy przeprowadzać systematycznie - od początku kwitnienia.

W celu ograniczenia źródła infekcji zalecane jest stosowanie prawidłowej agrotechniki, czyli dobór odpowiedniego stanowiska, sposób prowadzenia plantacji (ściółkowanie), a także prawidłowe nawożenie. Ponadto warto pamiętać o systematycznej kontroli stanu fitosanitarnego roślin oraz usuwaniu porażonych liści z objawami chorób lub żerowania szkodników. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

WIĘCEJ NA TEMAT

AGROTECHNIKA

BĄDŹ NA BIEŻĄCO

NEWSLETTER

ZNAJDŹ NAS NA GOOGLE+

POLECAMY CZASOPISMA

WYSZUKIWARKI

KALENDARIUM